Yara İzi (Skar) Nedir?

Yara İzi (Skar) Nasıl Geçer?

Bazı insanlar yara izleriyle gurur duyarlar. Onlar için yara izi geçmişte yaşadıkları zorlukların vücutlarındaki birer resmidir. Ancak çoğunlukla insanlar ameliyat izleri, kaza, yanık, vb. yara izlerinden hem fiziksel olarak kötü gözüktüğü için hem de psikolojik etkileri nedeniyle mümkün olduğunca kurtulmak isterler. Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz, bu yazımızda “yara izi nedir ve nasıl geçer?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Yara İzi (Skar) Nedir?

Yara Kavramına Yakından Bakalım…

Yara izi nasıl geçer sorusuna yanıt vermeden önce yara kavramı konusuna daha yakından bakmamızda fayda var.

Yara izi (Skar), doğal bir yaralanmanın ya da bir ameliyat sırasındaki cerrahi kesinin ardından, derinin yaralanmasının doğal bir sonucu olup, iyileşme sayesinde ortaya çıkan belirtiye yara izi denmektedir. Yara izi (Skar) oluşumunda yaranın iyileşme sürecinin başından itibaren her aşaması etkilidir. Yara izleri (Skarlar) boyut, renk gibi farklı fiziksel özellikler gösterebilirler. Derinin doğal özelliklerine en yakın, uygun şekilde gerçekleşen yara iyileşmesi fizyolojik yara izini (skarı) oluştururken deriden farklı ve belirgin düzeyde oluşan derinin kendi dokusunun yerini büyük oranda skar dokusunun aldığı durumlarda patolojik skarla karşılaşılabilir. Kimi yara izleri (skarlar) bireyin psikolojik durumu üzerinde etki yaratabilir ve bireyde stres veya psikososyal sorunlara yol açabilirler.

Patolojik Yara İzleri nelerdir? Kendiliğinden geriler mi?

Yaralanmalar cildin üst tabakasında gerçekleşirse, cilt bu izleri tamamen tamir edebilir. Ancak hasar cildin alt tabakalarına ulaşıyorsa mutlaka bir yara iziyle iyileşir. Bu aşamada önemli olan ciltteki izin zor fark edilir ve deri renginde kapanmasını sağlayabilmektedir. Bu bilgiyi bir ameliyat kesisiyle örnekleyecek olursak; ameliyat sonrası cildimizde mutlaka kesi izi kalacağını bilmemiz gerekir. Eğer bu kesi ince, zor fark edilir ve deri renginde kapanmışsa bu duruma fizyolojik skar diyebiliriz. Ve bu haliyle sağlıklı bir iyileşme elde ettiğimizi düşünebiliriz

Yara İzi (Skar) Nedir?
Fizyolojik Skar

Ancak bazı kişilerde cilt, yaraların tamirinde kullanılan maddeleri aşırı şekilde üretir. Bunun sonucu olarak da yara bölgesinin dışına taşan, sert ve kırmızı görünümlü skarlar (yara izleri) meydana gelir. Bu dokulara keloid ve hipertrofik skar (Patolojik skar) denilmektedir.

Keloid ve Hipertrofik skarın genel özellikleri :

  • Deri ekleri, kıl, yağ bezleri, ter bezleri rejenerasyonu yoktur.
  • Elastikiyetini kaybetmiştir.
  • Kontraktür eğilimi vardır.
  • Ağrılı, kaşıntılıdır.

Patolojik skar (Yara izi) gibi durumların kendiliğinden geçmesi pek mümkün değildir. Patolojik skarın iyileşmesi adına pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedaviler oldukça maliyetli ve zorlu tedaviler olmakla beraber Patolojik skarı oluşmadan önlemek yani profilaksi (Silikon Jel vb. kullanımı) uygulamak daha kolay ve nispeten zahmetsiz tedavilerdir.

Yara İzi (Skar) Nedir?
Patolojik Skar

Peki nedir bu tedaviler? Gelin beraber inceleyelim…

Patolojik Yara(Skar) İzleri Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Cerrahi Tedavi:

Enfeksiyonlu yara veya geç kapanmış yara sonrası oluşmuş yara izinin tedavisinde cerrahi olarak çıkarma tercih edilebilen bir yoldur. Bu cerrahi işlemler sonrasında yara izi gelişimi riskini almadan profilaksi (önleyici tedavi) uygulama şeklinde hastaya önemli bir şans vermektedir.

Kortikosteroidler:

İntralezyoner kortikosteroid (yara içine steroid enjeksiyonu); yara izi (skar) tedavisinde tercih edilen, tek başına veya diğer tedavilerle kombine olarak kullanılabilen temel tedavilerden biridir.

Kriyoterapi :

Kriyoterapi keloid ve hipertrofik skar tedavisinde tek başına veya diğer tekniklerle kombine olarak kullanılabilen bir yöntemdir. Donma sonucu dokuda hasar oluşturarak doku yenilenmesini hızlandırmaktadır.

Lazer :

C02 lazer Yara izini (skar) eksize etmek amacıyla kullanılır. Diğer yöntemlere göre daha etkili bir tedavi değildir. Nüksü engellemek için mutlaka diğer tedavi yöntemleri ile kombine edilmesi gerekir. Dokuda hasar oluşturarak doku yenilenmesini hızlandırmaktadır.

Peki Yara izi (Skar) oluşmadan önlemek mümkün olsa?

Derideki herhangi bir yaralanma veya kesi sonrası, derideki yara iyileşme mekanizmaları devreye girer ve deri kendini tamir eder. Ancak, yara iyileşmesi sırasında ileride bu bölgede Yara izi (Skar) gelişip gelişemeyeceği önceden bilinemez. Yaralamayı takiben ilk birkaç ay içinde gözle görünür bir Yara izi (Skar) olmaz. Ancak, skar gelişimine neden olan bütün işlemler, yara bölgesinde ilk günden itibaren başlar ve aylar boyunca devam eder. Eğer, bu dönemde skar gelişimini önleyici bir uygulama yapılmazsa ilerde Yara izi (Skar) oluşma riski artar. Ayrıca, birkaç ay sonra Yara izi (Skar)  ortaya çıktığında onu tedavi etmek, oluşumunu önlemekten çok daha zor ve çok daha masraflıdır. Bu nedenle her cerrahi işlem, yaralanma ve yanık sonrası skar gelişmesinin önlenmesi, yani profilaksi yapılması önerilir. Patolojik skar oluşumunu önlemek, tedavi etmekten çok daha önemlidir. Kişinin Yara izi (Skar) geliştirmeye yatkın olmasına bakılmaksızın skar riski taşıyan her hastaya skar  profilaksisi yapmak en kesin çözümdür…

Topikal Jeller (Silikon Jeller) :

Silikon jellerin oklüzyon özelliği ile tedavide fazla kollajen sentezlenmesini azalttığı, yara izi bölgesinde nem kaybını önlediği, kullanıldığı bölgeyi dış etmenlerden koruduğu ve böylece yara izini (SKAR) daha oluşmadan engellemeye yardımcı olan tedavi yöntemlerindendir.

Siliskar Jel Nedir?

Siliskar Jel, yara izi oluşumunu minimum düzeye indiren bir silikon jeldir. Kolay bir şekilde uygulanabilen Siliskar Jel hızlı bir şekilde kurur. Renksiz olması nedeniyle vücudun yüz, boyun ve kol gibi gözüken kısımlarına uygulanabilir. Diğer bir yandan Siliskar Jel cildin nem dengesini korur, kaşıntı ve kızarıklıkları azaltır.

Yara İzi (Skar) Nedir?

Siliskar Jel Ne Zaman Nasıl Kullanılır?

Yaranız kapanır kapanmaz Siliskar Jel’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Siliskar Jel’i yara bölgesine parmak ucu ile hafifçe sürerek uygulayın. Yara bölgesine baskı yapmaktan kaçının.
  • Her uygulamada önceki kullanımdan kalan silikon jel tabakasını temizleyin.
  • Siliskar Jel’i 3 ay boyunca, günde 2 kez uygulayın. Yüksek gramajıyla 1 kutu Siliskar Jel, 3 ay boyunca yeterli olacaktır.
  • Siliskar Jel 3 aylık dönemi tek kutu ile karşılayan tek silikon jeldir.

Siliskar Jel’i açık yaralarda ve mukozal bölgelerde kullanmayınız…

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya başvurunuz.