Günde Ekstra 1000 Adım Atmanın Yolları

Kalp sağlığı, kilo kontrolü ve duygusal denge için yürümek en sağlıklı ve en kolay egzersizlerden biri. Günde en az yarım saat yürümenin sağlığımız üzerinde inanması zor olumlu etkileri var. Düzenli bir egzersiz rutini için günde 10.000 adımı hedeflemek gözünüzü korkutabilir. Ancak yavaş yavaş ilerleyebilir, sayıyı ve süreyi yavaş yavaş artırabilirsiniz. Günde zaten 10.000 adım atanlarınsa bu rakamın üzerine çıkması da çok zor değil. Sonuçta atılan her adım daha fazla sağlık demek. Günde en az 1000 ekstra adım atmanıza yardımcı olmak için sizinle bazı ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Günde Ekstra 1000 Adım Atmanın Yolları

Başlangıç Noktası

Yürüyüşün başlangıç noktasını park ya da iki sokak sonrası olarak tasarlayın ve ekstra adımları kapın! Başlangıç noktasına kadar yapacağınız yürüyüş, adım sayınızı artırmanızı sağlayacaktır.

Sabah Yürüyüşleri

Sabah dışarı çıkmanın uyku kalitenizi artırdığını biliyor muydunuz? Bu demek oluyor ki sabah yürüyüşlerinin uykuya dalma ve uyku süresine etkisi büyük. Sirkadiyen ritminizi iyileştirmenize yardımcı olan sabah yürüyüşleriyle kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Alarmlar Kurulsun!

Uzun süre oturmak kalp ve damar hastalıklarına yol açar ve şeker hastalığı riskini artırır. Neyse ki sadece 5 dakikalık bir yürüyüş bile bu olumsuzlukları ortadan kaldırma gücüne sahip. Saat başı sadece beş dakika hareket etmek için saatinizi kurmaya ve adım sayınızı disiplinli bir şekilde artırmaya ne dersiniz?

Sohbetli Adımlar

Yirmi dakika ya da yarım saatlik bir telefon görüşmesini yürüyerek yapmak kulağınıza nasıl geliyor? Oturarak yaptığınız konuşmaların en az bir ya da ikisinde yürümüş olsaydınız kaç adım atmış olacaktınız bir düşünün. Evde ya da dışarda, sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Doğru Bilinen Bir Yanlış

“Bir saat yürümezsem hiçbir işe yaramaz” ya da “kesintisiz yürümezsem olmaz” gibi fikirlerin yanlış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette zamanınız varsa uzun bir yürüyüş iyi bir egzersiz anlamına gelir ve oldukça verimlidir ama zamanınız yoksa yürüyüşü daha kısa seanslara da bölebilirsiniz. Günde 10-15 dakikalık üç yürüyüş yapın, adım sayınızı zahmetsizce artırın.

Arabayla İlişki

Arabanızla ilişkinizi yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Arabanın sunduğu konfora alışmak kaçınılmaz. Tüm şoförler trafikten ya da park yeri bulamamaktan yakınır ama yürüme konusunda da gün geçtikçe tembelleşir. Siz bu kategoriye girmemeye gayret edin ve yürüyüş fırsatlarını değerlendirmek için arabanızı garajda bırakın.

Fırsatları Değerlendirmek

Merdivenleri kullanmak, köpek gezdirme süresini artırmak, pazar alışverişi yapmak, arkadaşlarla akşam sohbetlerini yürüyüş sırasında yapmak da adım sayısını artıran küçük ama anlamlı atılımlar arasında.

Su ve Diyet Desteği

Bütün bu çabaların sonuç vermesini istiyorsanız günde iki litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Egzersizlerin sağlığınıza olan etkilerini hızla görmek için su içmenin yanı sıra dengeli beslenmelisiniz. Hareket etmeden yaklaşık 2 saat önce yemek yemeli, yürüyüş öncesinde tercihinizi bir muz ya da iki kayısı gibi sağlıklı atıştırmalıklardan yana kullanmalısınız. Keyifli yürüyüşler!