Laktoz İntoleransı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Süt ve süt ürünleri, genel olarak herkesin severek tükettiği ve belki de her öğün farklı farklı tatlarla masamızı süsleyen lezzetlerdendir. Eğer süt ve süt ürünlerini tükettikten sonra gaz, şişkinlik sorunu yaşamayan şanslı gruptansanız, bu benzersiz lezzetlerin tadını keyifle çıkarmaya devam edebilirsiniz. Ancak süt ve süt ürünlerini tükettikten sonra ciddi gaz problemleri, şişkinlik ve karın krampları yaşıyorsanız “Laktoz İntoleransınız” olabilir. Bu durumda bu ürün grubuyla aranıza mesafe koymanız yaşam kaliteniz için lehinize olacaktır.

Bu yazıda laktoz intoleransı hakkında merak ettiklerinizi ve yaşam kalitenizi artıracak tüyoları bulabilirsiniz…

Laktoz İntoleransı Nedir?

Süt intoleransı olarak da bilinen laktoz intoleransı, sütte bulunan laktozun sindirilememesine bağlı olarak gelişen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Laktoz intoleransı olan kişiler, laktozun parçalanmasını sağlayan laktaz enzimini yeteri kadar üretemezler ve gaz, şişkinlik gibi bazı sindirim problemleri yaşarlar.

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Laktoz intoleransının belirtileri, genellikle laktoz içerikli süt ve süt ürünlerini yedikten ya da içtikten sonra 30 dk ile 2 saat arası görülmeye başlar.

En belirgin semptomlar;
• Şişkinlik,
• Gaz,
• Karında kramplar,
• İshal,

Bulantı ve bazen kusma gibi şikayetlerden oluşmaktadır.

Laktoz İntoleransı Görülme Sıklığı Nedir?

Laktoz anne sütünde de bulunduğu için hemen hemen herkes laktozu sindirme becerisiyle yani laktoz toleransı ile doğar. Bu sebeple 5 yaşın altındaki çocuklarda laktoz intoleransı görülme oranı oldukça düşüktür. Yaşın ilerlemesi ile birlikte sindirim sistemimizde laktozu parçalayan laktaz enzimi seviyesi azalır. Dünya toplumlarının ortalama laktoz intoleransı görülme sıklığı %70’tir. Bu değer ülkemizde %71.3’tür.

Laktoz İntoleransı Nasıl Geçer?

Laktoz intoleransının neden olduğu şikayetlerin giderilmesinde ilk yöntem, laktoz içeren ürünlerin tüketilmemesidir. Ancak süt ve süt ürünlerinin sağladığı fayda göz önünde bulundurulduğunda başka yöntemler aramaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Laktaz Enzimi Takviyesi: Süt ve süt ürünlerine bağlı hassasiyet yaşayan kişiler için vücuda alınan laktozu sindirmeye yardımcı olacak laktaz enzimi içeren preperatlar bulunmaktadır. Süt veya süt ürünü tüketmeden 10 – 15 dk önce alınan laktaz enzimi takviyesi laktozun sindirilmesine yardımcı olur. Böylelikle süt ve süt ürünleri tüketiminde yaşanan gaz, şişkinlik, mide ağrısı gibi şikayetlerin önüne geçilir. Burada önemli olan laktaz enzimi takviyesi aldığınız için süt ve süt ürünlerine yönelik diyetinizi bozmamanız gerekir. Süt ve süt ürünlerinden tamamen uzak durmak çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlar için laktaz enzimi takviyesini hayatınıza dahil etmek, yaşam kalitesinin anlamlı şekilde artmasına yardımcı olmaktadır.

Laktoz İntloleransı ile Baş Etmenizde Relactaz Tablet Yanınızda!

Laktoz İntoleransı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Relactaz Tablet ile birlikte süt ve süt ürünleri nedeniyle oluşabilecek tüm şikayetlerin önüne geçmeniz mümkün olacaktır. Çünkü Relactaz Tablet, içerisindeki 8000 IU laktaz enzimi, sütün sindirimini kolaylaştırarak yaşanabilecek kramp, şişkinlik, gaz gibi şikayetlerin oluşmasını önlemektedir. Üstelik bunun için süt ve süt ürünleri tüketilecek öğün öncesi sadece 1 tablet almanız yeterli olacaktır!