Darı: Kadim Bir Tahılımız

Darı dünyanın kadim tahılları içerisinde yer alıyor. Binyıllardır insanlar darı türlerini ekip biçtiler. Darı insanlara olduğu kadar besi hayvanlarına da gıda kaynağı olarak hizmet etti. Darı güzel ötüşüyle meşhur muhabbet kuşlarının da favori gıdası olarak biliniyor. Bu tahıl aynı zamanda ülkemizde sevilen bir içecek olan bozanın da hammaddesi. Hayvan yemi olarak yaygın biçimde kullanılması darının hor görülmesine vesile edilmemeli. Aslında bu dayanıklı tahıl insanlar için de son derece değerli bir besin kaynağı ve sağlıklı beslenme eğilimleri yaygınlaştıkça bu bitkisel protein şampiyonuna olan ilgi artıyor.

Darı: Dayanıklı Bir Alternatif

Darı haşerelere ve kuraklığa karşı doğal bir dayanıklılık sahibi. Bu yüzden insan sağlığına zararı bilinen kimyasal gübre ve pestisit kullanımını kısıtlı tutarak bu tahılı yetiştirmek mümkün. Küçük boyutlu ve sert bir tahıl sayesinde daha zor coğrafyalarda ve daha verimsiz topraklarda yetiştirilebiliyor. Kuraklığın giderek yayıldığı ve iklimin ısındığı bir dünyada bu tahıl önemli bir besin olarak öne çıkıyor. Ülkemiz darı üretimi ve çeşitliliği açısından zengin bir coğrafyaya sahip, elimizdeki ata yadigarı tohumların değerini bilmemiz gerekiyor. Bu değerli ve vefakâr tahılın değerinin bilinmesi biraz da sizler gibi sağlıklı beslenme konusunda hassas ve duyarlı insanlarımızın mutfaklarında sağlıklı tahılları için bir yer açmalarıyla mümkün olabilir.  

darı

Önemli Bir Besin

100 gramı yaklaşık 120 kalori enerji veren darı içerisinde karbonhidrat, lif, protein, yağ, fosfor, magnezyum, folat ve demir bulunuyor. Vücudun protein sentezlemesini mümkün kılan aminoasitler açısından zengin bir tahıl. Bu özelliğiyle vejetaryen ve vegan diyetlerde de önemli bir yere sahip. Fenolik bileşikler açısından da zengin olan bu tahıl, bu özelliğiyle antioksidan işleve sahip ve kanserle mücadelenin önemli bir bileşeni. Bazı türleri kalsiyum açısından da tahıl ortalamasına göre epey zengin. Üstelik vücuda bol miktarda şeker pompalamadan besin verebilen bir tahıl. Bu yüzden diyabet hastalarının veya bu hastalığın riskini taşıyanların mutlaka darıyla tanışması gerekiyor. Ayrıca kandaki zararlı kolesterol düzeyini düşürüyor. Çölyak hastaları ve glütensiz bir diyet arayışında olanlar için de önemli bir besin alternatifi, çünkü glüten içermiyor.

Darı Nasıl Pişirilir?

Ülkemizde dal darı olarak bilinen ve yaygın bir biçimde kuş yemi olarak kullanılan tahılı pirincin sağlıklı bir alternatifi gibi düşünebilirsiniz. Pişirilmeden bir gece önce suya bastırılıp dinlendirilmeli. Böylece darıda yer alan bazı zararlı maddeler elemine edilmiş oluyor. Kabaca 200 gram kadar dal darı tanesini yarım litre kadar su içinde kaynatarak pişirmek mümkün. Kaynatma süresinin 20 dakika civarında olması gerekiyor. Ortaya çıkan haşlamayı kinoa benzeri şekilde salatalarda kullanmak mümkün. Bu haşlama ayrıca pirincin ikamesi olarak çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin pilav yapımında kullanılabilir. Bulgur pilavı ve pirinç pilavı pişirme konusunda deneyimli olan okuyucularımız bir iki denemeden sonra darı pilavını da mükemmel biçimde hazırlamayı öğreneceklerdir. Salatası yapılabilir. Örneğin kısır yapımında bulgur yerine kullanılabilir. Özellikle vegan çevrelerin ve çölyak hassasiyeti olup glütensiz besin arayışında olanların darı pilavı ve benzeri yemeklere olan ilgisi giderek artıyor. Darı tanelerinden pişirilen yemeklerin tok tutucu özelliği de onları kilo verme arayışında olanlarımız için güzel birer alternatif haline getiriyor.

Akdarı Unu

Darı aynı zamanda una dönüştürülmüş biçimde de satılıyor. Atalarımızın darının unundan baklava, incir dalından oklava olmaz şeklinde bir sözü olmasına aldanmayın. Özellikle akdarı unundan hazırlanan unlu mamuller epey lezzetli ve besin değeri yüksek gıdalar oluyor. Üstelik akdarı unundan hazırlanan unlu ürünler glütensiz. Akdarı unundan helva ve ekmek yapılabiliyor. Son dönemde evde ekmek pişirme eğilimi geliştikçe insanların özellikle akdarı ununa dönük talebi giderek artıyor. Akdarı ununa sağlıklı ürünler satan market ve platformlardan ulaşmak mümkün.