Sporun Faydaları: 5 Önemli Nokta

Belki de hepimiz defalarca sporun insan sağlığına ne kadar faydası olduğunu, her yaş ve beden tipi için, kişinin durumu ne olursa olsun mutlaka herkese uygun bir egzersiz tipi olduğunu biliyoruz. Ancak sporun faydaları bu kadar bilinse de bir bahane bulup düzenli bir şekilde spor yapmıyoruz. Ama yürüyüşten yüzmeye, ağırlık kaldırmaktan yogaya kadar sayamayacağımız kadar farklı spor var ve biri mutlaka sizin için uygun!

Ama siz de bir çokları gibi gününüzü masa başında veya evin içinde geçiriyorsanız, ya da kendinize ayırabildiğiniz azıcık vaktinizi de trafikte harcıyorsanız çok da fazla spor yapamıyor olabilirsiniz. Hiç dert etmeyin, hepimiz aynı durumdayız.

Güzel haber şu; başlamak için asla geç değil. 80 yaşında bile başlasanız ömrünüzü uzatıp yaşam kalitesini artırmaya faydası olur, o yüzden bu konuda kararlı olmak ilk adım. Yavaş yavaş başlayıp hayatınıza uygun bir şekilde giderek daha aktif olabilirsiniz. Etkisini hissetmeye başladıkça daha çok yapmak isteyeceksiniz zaten. Sonuçta yaşınıza, hayatınıza ve size önerilen aktivite düzeyine göre ufaktan başlayabilirsiniz. İkna olmadıysanız okumaya devam edin, faydalarını daha detaylı okuduktan sonra belki fikrinizi değiştirebilirsiniz.

sporun faydaları

Sporun Faydaları

Sporun faydaları saymakla bitmez. Ancak biz size bilmenizde fayda olan 5 faydayı özetledik.

Kilo Kontrolü ve Kas Gelişimi Sağlar

Düzenli spor yaparak kilonuzu artırabilir veya azaltabilirsiniz. Obeziteyi engellemekte çok önemli bir rol oynayan spor, düzgün bir beslenme programı ile hayatınızı değiştirebilir. Kilo vermek için yapmanız gereken tek şey yeme-içme ile aldığınız kalorilerin harcadıklarınızdan daha az olmasıdır. İnanın o mucize diyetler vs sadece kalori kontrolü yapmak için, önemli olan kalori-giriş çıkış dengesi. Spor yapmak harcanan kaloriyi artırmanın en iyi yollarından biri.

Böylece dilediğinizi yiyip kendinizi aç bırakmadan, gün içinde gereken vitamin ve minerallerinizi alarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilir  ve kalbinizi de aynı zamanda güçlendirebilirsiniz.

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Sporun faydaları arasında sporun kalp sağlığınızı olumlu yönde etkilediğini biliyorsunuzudr. Ancak spor yapmak kalbinize tahminlerinizin ötesinde fayda sağlar. Kalp kasını güçlendirerek kan dolaşımını iyileştirir. Artan kan akışı kandaki oksijen seviyelerini artırır ki bu da yüksek kolesterol, kalp-damar hastalıkları, kalp krizi gibi problemleri yaşama riskinizi önemli ölçüde azaltır.  Ayrıca düzenli yapılan egzersiz tansiyonunuzu ve trigliserit seviyelerini de düşürür.

Kan Şekeri ve İnsülini Düzenler

Kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemekte çok etkili olan spor, tip-2 diyabet riskini de düşürür. Hatta metabolik sendrom ve diyabet hastası olanların da bu durumu çok daha rahat yönetmeleri için şarttır.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur

Egzersiz yaptığınızda sigara içme isteğiniz ve bırakmaya dayalı semptomlar önemli ölçüde azalır ve bu da sigarayı çok daha rahat bırakmanıza yardımcı olur. Ayrıca kilo alımını da sınırlandırarak sigara bıraktıktan sonra başka sorunlar yaşamanızı önler.

Ruhsal Durumunuzu ve Modunuzu Düzenler

Spor yaparken ve özellikle bitirdikten sonra uzunca bir süre daha vücudumuz modumuzu yükselten ve bizi rahatlatan hormonlar salgılar. Bu da stres, kaygı ve anksiyete gibi problemleri olan insanlara çok fayda sağlar. Eğer stresli bir işiniz varsa veya evde/işyerinde gergin bir gün geçirdiyseniz sporu atlamayın.