Koronavirüs Zamanı Güvenli Cinsellik

Karantina süreci bitti, herkes yavaş yavaş hayatlarına dönmeye başladı, “yeni normal” diye bir kavramdan söz ediyoruz ve bütün bunlar olurken cinsel hayatımız da doğrudan etkileniyor. Hayatın birçok alanında yeni yöntemler ve önlemler geliştirdiğimiz gibi bu konuda da çeşitli düzenlemelere gitmenin salgını önelemek ve kendimizi koruma açısından büyük faydası olabilir

Online Flörtün Faydaları

Virüs ve karantina olmadan evvel de zaten zamansızlıktan birçok insanın kullanmaya başladığı online flört siteleri ve mobil uygulamaları iyi bir seçenek olabilir. Şu günlerde kalabalık mekanlarda bulunmak hem tehlikeli hem de hala uygulanan kuralların birçoğuna aykırı. Aynı evde yaşamadığınız, virüs taşıyıcısı veya korona hastası olup olmadığını bilmediğiniz biriyle buluşmak ve hastalık kapma riskini göze almak yerine, bir süre daha online uygulamalarda seçeneklerinizi gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir.

Enerjinizin uyduğu kişilerle sohbet ederek onlarla yüz yüze buluşmadan biraz daha  fikir sahibi olabilirsiniz, belki de ruh eşinizi bulmanız için gereken biraz daha sabretmek ve onları konuşarak gerçekten tanımak olabilir. Üstelik uzaktan konuşarak partnerinizi daha iyi tanıyabilir, böylece sonunda bir araya geldiğinizde daha yakın ilişki kurabilirsiniz.

Nasıl Korunmalı?

Eğer partnerinizle veya eşinizle aynı evde yaşıyorsanız ve seks hayatınız karantinanın yarattığı stres ve anksiyeteden etkilenmediyse, eski sıklığınızda, hatta belki daha fazla cinsellik yaşayabilirsiniz. Ama her zaman alınan önlemlerin üzerine belli bazı ek önlemler almak iyi olabilir. Örneğin partneriniz, eşiniz, sevgiliniz veya siz çalışıyorsanız veya başka insanlarla gün içinde iletişimde oluyorsanız sürekli maske takarak ve sosyal mesafeyi koruyarak partnerinizi de korumuş ve tehlikeye tamamış oluyorsunuz. Bunu artık hepimiz biliyoruz.

Koronavirüs Zamanı Güvenli Cinsellik

Ama ek olarak, yakınlaşacağınız zaman duş almak, hatta beraber duş alarak olası virüs transferini azaltmak mümkün. Koronavirüsün ter ve sperm ile bulaşmadığını biliyoruz ama ağızdaki damlacıklarla bulaştığı için seks esnasında neredeyse %100 transfer olasılığı bulunuyor. Bu sebeple tanımadığınız kişilerle tek gecelik ilişkilere girmemek, aynı evde yaşamadığınız kişilerle sevgiliniz olsa dahi cinsellik yaşamamanız özellikle şu günlerde virüsün yayılımını engellemek için önem taşıyor.

Test Yaptırın

Tüm önlemleri aldınız, online uygulamalarda yeterince zaman geçirdiniz, uzaktan sosyal mesafeli ilk buluşmalarınız da harika geçti, teknik olarak aylardır berabersiniz ve artık cinsel olarak da yakınlaşmak istiyorsunuz diyelim. Bu durumun daha ne kadar süreceği belli değil ve siz artık bekleyemiyorsunuz. O zaman en azından iki partnerin de Covid-19 testi yaptırması sorumlu bir davranış olacaktır. Böylece hem en azından test yaptırmış ve sonucunu öğrenmiş olursunuz, hem de kendinizi ve sevdiğiniz insanları tehlikeye atmamış olursunuz. Çünkü hiçbir semptomu olmayan genç iki kişi taşıyıcı olabilir ve etraflarındaki yaşlı veya risk grubundaki insanlara bilmeden ve istemeden ciddi zararlar verebilirler. Bunu her zaman akılda bulundurarak hareket etmekte fayda var. Sonuçta basit bir test ile hem kimseyi tehlikeye atmamış olursunuz hem hayal ettiğiniz cinselliği stressiz bir şekilde yaşayabilirsiniz.