Protein Ağırlıklı Beslenme ve Faydaları

Hem kilo vermek hem de sağlıklı olmak için protein ağırlıklı beslenme üzerine son günlerde daha fazla konuşuluyor. Proteinin sağlık için kritik öneme sahip olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılamak için her gün belirli miktarlarda protein tüketmemiz gerekiyor. Bu da kilogram başına yaklaşık 0.8 grama karşılık geliyor. Peki, hem kilo kaybı hem de sağlıklı beslenme için protein ağırlıklı beslenme düzeninde en iyi sonuçlar nasıl elde ediliyor?

Protein Ağırlıklı Beslenme ve Proteinin Önemi

Protein ağırlıklı beslenme açlığı azaltır, tokluk hissini ve metabolik hızı artırır, bunun yanı sıra kasları korur ve sağlıklı kilo vermeyi kolaylaştırır. Hayvansal proteinler vücudumuz için gerekli olan tüm amino asitleri içerir ama özellikle kırmızı et, kötü kolesterole neden olan yağ bakımından da zengin bir besindir. Bu nedenle kırmızı et çok daha az tüketilmeli, protein bakımından değerli diğer besinlere odaklanılmalıdır.

Protein, karbonhidrat ve yağ ile birlikte üç ana besin grubunda yer alır ve amino asitler olarak bilinen daha küçük birimlerden oluşur. 22 amino asit vardır ve 9’unun gıda yoluyla alınması gerekir. Hayvansal gıdalarda; fasulye, baklagiller, tahıllar, soya, kabuklu yemişler ve tohumlarda yüksek oranda protein bulunur. Bu nedenle balık, peynir, yumurta, barbunya, bezelye, brokoli, ıspanak, fıstık ezmesi, kuruyemiş (fındık, fıstık, badem, kabak çekirdeği), kuru incir ve muzu yeterince tükettiğinizden emin olmalısınız.

protein ağırlıklı beslenme

Kas Kemik Cilt Sağlığı ve Daha Fazlası İçin

Kas, kemik ve cilt yapısının ana bileşeni olan protein, dokuların yeniden oluşması ve sağlıklı kalması için önemli görevler üstlenir. Proteinler ayrıca vücudunuzdaki hücrelerin ve organların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Vücudunuzda meydana gelen binlerce kimyasal reaksiyon da proteinler tarafından gerçekleşir. Bazı proteinler, önemli molekülleri gereken yerlere ulaştırmaya yardımcı olur.

Hızlı Metabolizma ve Sağlıklı Kilo Kaybı

Protein alımınızı artırdığınızda iştahınız, metabolizma hızınız ve kilonuzla ilgili olumlu yönde bir değişim meydana gelir. Protein, açlığı bastırmaya yardımcı olur ve PYY ve GLP-1 gibi hormonların üretimini artırır. Bu hormonların artması kendinizi tok hissetmenizi sağlar ve açlık hormonu seviyelerini en aza indirir. İştah ve tokluk üzerindeki bu etkileri nedeniyle protein ağırlıklı beslenme sıklıkla tavsiye edilir.

Proteinin sindirimi sırasında metabolizmanın hızı da protein ağırlıklı beslenme konusunda ciddi bir şekilde düşünülmesini gerektirir. Dolayısıyla daha yüksek protein aldığınızda, yaktığınız kalori miktarını da artırabilirsiniz.

Protein sindiriminin, karbonhidratları veya yağı sindirmek için metabolik hızı etkileyici bir şekilde %20-35 oranında artırdığı görülmektedir. Bir diğer araştırmada da protein ağırlıklı beslenme tercih edildiğinde, yemekten sonra birkaç saat daha fazla kalori yakıldığı gözlemlenmiştir. 

Proteinin tokluk hissi verme, iştahı azaltma ve metabolizmayı artırma yeteneği kilo vermenize yardımcı olur. Protein alımı arttıkça kilo ve yağ kaybı da artar. Tabii ki daha az kalori daha yavaş metabolizma ve daha zayıf kaslar anlamına gelir. Kas kaybına karşı korur ve metabolik yavaşlamayı önler.