Sağlıklı Bir Diyet İçin Tüketilmesi Gereken Kış Meyveleri

Tüm diyetler için en önemli nokta dengeli olmak. Soğuğun sert etkilerinden korunmak ve gücünüzü artırmak için kış meyveleri ve diyetiniz hakkında şimdiden düşünebilirsiniz.  Almanız gereken günlük değerleri karşıladığından emin olduğunuz sürece bir diyet faydalı ve sağlıklıdır. Listemizde yer alan kış meyvelerinden herhangi birini veya tamamını günlük diyetinize eklemenin sağlık açısından pek çok faydası olabilir.

kış meyveleri

Kış Meyveleri Listesi

Greyfurt kış meyveleri arasında en sağlıklı olanlarından biri. C ve A vitamini deposu olan bu özel meyve ocak ayında olgunlaşıyor, bağışıklık sisteminizi ve kemiklerinizi güçlendiriyor. Armut da kış meyveleri arasında C, A ve D vitamini açısından güçlü olanlardan. Lifli yapısıyla diyet yapanların da gözdesi. Kış meyveleri arasında bir tanrıça olan nar, müthiş bir antioksidan. Portakal yoksa iyi bir kış meyveleri listesi olamaz. Tabii muzun da yeri apayrı. Bu tatlı ve doyurucu potasyum kaynağı mucize kış meyveleri arasında özel bir yere sahip.

ananas kış meyveleri

Kızılcık Ananas ve Hurma

Antioksidan ve besin değeri olarak güçlü olan kızılcık, bağışıklık destekçisi ve hastalık düşmanı. Kemik oluşumuna ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan ananas ise bir C vitamini ve manganez deposu. Trabzon hurması da gözlerin gücünü artıran, kalbi koruyan ve sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlayan bir başka mucize.

kivi kış meyveleri

Kivi

Ocak ayı meyvelerinden olan kivi potasyum ve C vitamini deposu. Kış meyveleri arasında bağışıklık artırıcı olarak da biliyor. Sert kiviler yeterince sulu olmuyor. Bu sebeple biraz yumuşak ve yüzeyi düzgün kiviler tercih edilmeli. Olgunlaşmamış kivilerse birkaç gün oda sıcaklığında kalırsa yeterince yumuşayabiliyor.

portakal

Portakal

Portakal alırken hafifçe sıkın. Ağır ve sulu olmasına dikkat edin. Kuru ve hafif portakalları almaktan kaçının. Limon için de aynı yöntemi uygulayın. Yazın da tıpkı kışın olduğu gibi harika limonatalar ve portakal suları yapmaya ne dersiniz? Portakal ve limonları yıkayın ve süzdürün. Kabuğuyla küçük parçalar halinde doğradığınız meyveleri poşetlere yerleştirin. İki portakala bir limon biçiminde poşetleyebilirsiniz. Yaz aylarında dışarıda 15-20 dakika bekleyen torbayı açın, şeker ve biraz su ekleyerek robotta karıştırın. Çıkarır çıkarmaz işlem yaparsanız robota zarar verebilirsiniz. Çekilmiş karışımın üzerine istediğiniz kadar soğuk su ve şeker ekleyebilirsiniz.

ayva

Ayva ve Muz

Ocak ve şubat aylarının iddialı meyvesi…  Pürüzsüz, koyu sarı, büyük ve ağır ekmek ayvaları yemek için idealdir. Tatlı içinse biraz daha ekşi olan, şekeri dengeleyebilen limon ayvası tercih edilir.

Kokulu ve olgun muzlar lezzetlidir. Ezilmiş ve çürümüş muzlar ne kadar lezzetsizse, sert ve yeşil muzlar da o derece tatsızdır. Muzların kahverengi lekeleri bir sorun göstergesi değildir ama bu lekelerin büyümemiş olmasına, muzun hâlâ canlı bir sarı renge sahip olmasına dikkat etmeniz gerekir.

nar

Nar

Kasım nar ayı. Nar iri, boyutuna uygun olarak ağır ve parlak kırmızı olmalı. Üzerinde ezik bölgeler, siyah noktalar ve çatlaklar olmamalı. Çok sert ve çok yumuşak narlar da tercih edilmemeli. Narın tanelerini ayırdıktan sonra dondurucuya özel kaplara konulmalı. Salata ve muslilere nar eklemek unutulmamalı!