Sarımsağın Sağlık Üzerindeki İnanılmaz Gücü

Lezzetli ve sağlıklı sarımsağın dünyanın bütün mutfaklarında bulunması sizce basit bir rastlantı olabilir mi? Yetişmesi sırasında kimyasala en az maruz kalan bu mucize besinin kökleri tarih kadar eski. Hastalıklardan koruyan ve aşırı kokusuna rağmen lezzete lezzet katan sarımsağın tazesi kurutulmuşundan biraz daha faydalı. Sarımsağın çok büyük bir destekçi olduğunu duymuşsunuzdur. Peki, hayret uyandıran detayları öğrenmek ister misiniz?

Gücün Kaynağı

Sarımsak, selenyum ve kükürt gibi mineraller açısından zengin bir besin. Özellikle kükürt, sarımsağın sahip olduğu gücünün esas kaynağı. Sarımsak ayrıca magnezyum, potasyum, E ve C vitamini de içeriyor, ayrıca antioksidan olarak da ideal besinler arasında yer alıyor.

Kilo ve Diyabet Kontrolünde Sarımsak

Sarımsak da soğan gibi obezite tehlikesini azaltıyor. Sağlıklı bir kilo kontrolü için karaciğer sağlığı çok önemli. Sarımsak, karaciğer hasarlarını da azaltıyor. Kandaki ve karaciğerdeki yağ oranlarınız fazlaysa sarımsak yeme sıklığınızı gözden geçirebilirsiniz.

Sarımsağın açlık kan şekerini ve hemoglobin A1C seviyelerini düşürdüğü de araştırma sonuçları arasında yer alıyor. Sarımsak, pankreasın insülin üretmesine ve kullanmasına da yardımcı olabiliyor.  Özetle sarımsaktan diyabetin yarattığı sorunlar için de faydalanmak mümkün.

Sarımsağın Sağlık Üzerindeki İnanılmaz Gücü

Kalp ve Damar İçin

Sarımsağın kolesterolü dengelediği, pıhtılaşmayı ve kalp hastalığı riskini azalttığı da biliniyor. Araştırmalara bakılırsa artrite de çok iyi geliyor. 

Bu mucize gıda kan basıncını düşürüyor ve bu özelliği onu, yüksek tansiyon sorunu olanların da destekçisi haline getiriyor. Ezilmiş çiğ sarımsağın kan basıncını düşürdüğü görülüyor.

Kolesterol Düşmanı

Sarımsak, kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya, vücudun kolesterolü atma yeteneğini artırmaya neden oluyor.

Sarımsak ve Kanser

Sarımsağın, özellikle çiğ yenildiğinde kanser riskini azalttığı biliniyor. Sindirim, mide, prostat, yumurtalık ve yemek borusu kanserinden bahsedildiğinde de sarımsağın adı geçiyor. Mükemmel bir antioksidan kaynağı olduğu için kanser riskini azaltıyor. Vücudun antioksidan üretme kabiliyeti arttıkça, kanser ilerleyişinde gerileme görülüyor.

Bağışıklık Sisteminin Mükemmel Koruyucusu

Bağışıklık sistemimiz oldukça karmaşık. İşin içinde mikroplarla savaşma, iltihabı düzenleme gibi büyük operasyonlar var. Sarımsağın güçlü bir antioksidan olduğunu söylemiştik. Bu antioksidanlar, bağışıklık tepkisini iyileştirir ve vücuttaki iltihabı azaltır.

Bir Antibakteriyel  Antiviral ve Anti-Parazitik

Sarımsak antibakteriyel, antiviral ve anti-parazitik etkiye sahiptir, yani yararlı bağırsak mikrobiyotasına zarar vermez. Vücudun, sindirim sisteminde zararlı olan bakteriler, virüsler ve parazitlerle savaşmasına yardımcı olur.

Gençlik İksiri

Sarımsak, cildin sağlıklı kalmasına destek veren, erken yaşlanmaya karşı koruyan büyük bir yardımcı. Sedef hastalığı, ciltteki yaralar ve güneş yanıklarının iyileşmesinde ya da hasarların azaltılmasında da sarımsağın gücünden bahsetmek mümkün. Cilt kanseri risklerini aza indiren bir gücü olduğunu da eklemek gerek.  

Unutma Karşıtı

Sarımsak, bizi yaşa bağlı beyin fonksiyonu kaybından koruyor. Antioksidanlarla beyin dokusunu destekliyor, hafızayı ve beyin fonksiyonunu geliştiriyor. Kısacası, sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor.