E Vitamini Ne İşe Yarar?

E vitamini, vücudun günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gerekli olan tokoferol adındaki temel vitamin türlerinden biri. E vitamini vücutta antioksidan görevi görür ve hücreleri, serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumaya destek verir. Bakteri ve virüslerle savaşabilmesi için vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan damarlarını genişletir ve kanın pıhtılaşmasını önler. Kan hücrelerinin birbiriyle etkileşim halinde olmalarını sağlar. Yetişkinlerin günde 15 mg almaları gereken “E vitamini ne işe yarar?” sorunuzu hızla cevaplandırmaya çalıştık ama bundan fazlası olduğunu söylemek gerek.

Hangi Besinlerde E Vitamini Var?

Fındık, yerfıstığı, badem, ayçiçeği çekirdeği, kanola yağı, mısır ve soya fasulyesi yağı, ayçiçeği ve aspir yağı ile buğday tohumu, brokoli, tere, kereviz, maydanoz ve ıspanak en iyi E vitamini kaynakları arasında yer alıyor. Ayrıca et, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve kuvvetlendirilmiş tahıllardan E vitamini alınıyor. Özellikle balık, tereyağı ve yumurta gibi besinler E vitamini bakımından oldukça güçlü.

E vitamini Ne İşe Yarar Yetersizliği Neye Yol Açar?

E vitamini eksikliği özel bir sağlık sorunu yoksa az görülür. Yağın uygun şekilde sindirilmediği veya emilmediği durumlarda ortaya çıkar. E vitamini ne işe yarar sorusundan çok, eksikliğinin neye yol açacağına odaklanmak daha doğru olur. E vitamini eksikliği, bağışıklık sistemini olumsuz etkilemenin yanı sıra kol ve bacaklarda his ve hareket kaybına, kas ve göz sorunlarına sebep olabilir.

Organların ve hormonal sistemin düzenli çalışabilmesi için E vitamini almayı ihmal etmemek gerekir. Kadınlık ve erkeklik hormonları ve sağlıklı üreme faaliyetleri de E vitaminin uzmanlık alanına girer. Dolayısı E vitamini ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı da ürolojik ve jinekolojik hastalıkların önlenmesine destek olduğudur. Cilt esnekliği ve kırışıklıklarla savaşta da E vitamini güçlü bir yardımcıdır.

Cildin Nemi ve Esnekliğinden E Vitamini Sorumlu

Hücre hasarlarını önleyen ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan, cildin nemini koruyan, saç ve tırnak sağlığında da etkili olan E vitamini egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde adı geçen bir yardımcıdır.  

Sağlıklı bir beslenme programıyla E vitamini takviyesi almanıza gerek kalmaz ki bu aslında çoğu vitamin için geçerlidir. Dolayısıyla tüm vitamin ve minerallerin olduğu gibi E vitamininin de doğal yollarla karşılanması çok daha sağlıklı bir yoldur. Bitkisel yağları yeterince tüketmiyorsanız, yağ içeriği çok düşük olan diyetleri tercih ediyorsanız E vitamini yetersizliği ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

e vitamini ne işe yarar

Takviye Almak Gerekir mi?

Ne yazık ki sindirim sistemi sorunları yaşayan kişilerde E vitamini emilimi yeterli düzeyde olmayabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurabilir, E vitamini takviyesi almanızın gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

E vitamini ne işe yarar sorusu önemli ve cevaplarını da unutmamak gerek. Yorgunluk, görme bozukluğu, kas ağrıları, tırnak ve saçta yıpranma, cilt sorunları, kansızlık gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız ya da bu tarz sorunların üstesinden gelmeye ihtiyacınız varsa, günde 10-15 mg E vitamini aldığınızdan emin olun.