Faydaları Saymakla Bitmeyen C Vitamini

Günde ortalama 80 mg almamız gereken C vitaminini vücudumuz üretmiyor. Bu değerli vitamin portakal, çilek, kivi, dolmalık biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunuyor. C vitamini faydaları sık vurgulandığından, tüm zamanların en sık alınan takviyesi demek yanlış olmaz. Bağışıklığı artıran bu güçlü antioksidan hakkında bilmeniz gereken çok daha fazla şey var. Çünkü söz konusu olan güçlü bir bağışıklık sistemi, dengeli kan basıncı, etkili demir emiliminin yanı sıra kalp hastalığı ve demans riskini en aza indirmek.

Güçlü Bağışıklık

Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerden koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirirler. C vitamini faydaları sıralandığında listenin başında, kan antioksidan seviyenizi % 30’a kadar çıkarma gücü yer alıyor. Bu da vücudun hastalıklara karşı savunmasının artması ve iltihapların üstesinden gelmesi anlamına geliyor.

C vitamini faydaları öncelikle bağışıklık sistemini akla getiriyor. Vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan lenfositler ve fagositlerin, yani beyaz kan hücrelerinin üretimine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra C vitamini cildin savunma sistemini oluşturmak ve bariyerini güçlendirmek için önemli bir destekçi. C vitamini ile yaralar daha hızlı iyileşiyor, hastalıklarda iyileşme süresi kısalıyor.

c vitamini faydalari

Kalp ve Tansiyon İçin C Vitamini Faydaları

C vitamini faydaları arasında yüksek tansiyonla mücadele de var. Kalp hastalığı riskini artıran yüksek tansiyona karşı C vitamini, genelde kan basıncını düşürmeye yardımcı olma özelliğiyle de biliniyor. Kontrollü bir şekilde alınan C vitamini takviyelerinin kan damarlarını gevşetmesi de araştırma sonuçlarında elde edilen bulgular arasında. Ancak tabii ki etkisi ve etki süresi herkes için farklılık gösterecek C vitamini, kalp damar hastalıkları için tek ve en doğru çare olamaz. Bu gibi sorunlar karşısında hekim denetiminde hareket edilmeli ve C vitamini faydaları özel durumlar için de geçerli mi, soruşturulmalı.

Demir Emiliminde C Vitamininin Rolü

Kan ürik asit seviyelerini düşüren, demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olan, gut hastalığını önlemeye destek veren C vitamini faydaları saymakla bitmeyen bir takviye. Kırmızı kan hücreleri yapmak ve vücutta oksijeni taşımak için gerekli olan demir C vitaminine ihtiyaç duyuyor. C vitamini demirin emilimini artırmaya yardımcı oluyor. Bitki bazlı demir kaynaklarının emilimi hızlı ve etkili olmayabiliyor, bu durumda C vitamini devreye giriyor.  Özetle demir seviyeniz düşükse, öncelikle C vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Genel Bir Durum Değerlendirmesi

C vitamin kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor. C vitamini takviyelerinin hem sağlıklı yetişkinlerde hem de yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğü de biliniyor. C vitamini demirin emilimini artırıyor ve demir eksikliği riskini azaltıyor.

C vitamini faydaları öncelikle bağışıklık sistemini akla getiriyor. Vücudu enfeksiyona karşı korumaya destek veren lenfositler ve fagositlerin, yani beyaz kan hücrelerinin üretimine de yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra cildin savunma sistemini oluşturmak ve bariyerini güçlendirmek için önemli bir destekçi. Antioksidan seviyelerini artırmak, kan basıncını düşürmek, gut ataklarına karşı korumak, demir emilimini iyileştirmek, bağışıklığı artırmak, kalp hastalığı ve demans riskini azaltmak gibi birçok etkileyici durumla ilişkilendiriliyor.