İshali Gidermek için İzlenmesi Gereken Yollar!

İshal, çocuklukta daha sık görülmekle birlikte her insanın dönem dönem yaşadığı yorucu bir rahatsızlıktır. Aslında ishal başlı başına bir hastalık da değildir. Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bir sonuç olarak karşımıza çıkar.

Eğer gün içerisinde normalden daha sık (3-5 kez) sulu dışkılama söz konusu ise ishalden bahsedilebilir. Geçici yani akut ishal genel olarak bakteri ya da virüsler nedeniyle ya da gıda zehirlenmesi sonucu yaşanmaktadır. 1-2 gün içerisinde alınacak önlemler ile atlatılabilir.

Kronik ishal ise bağırsakları etkileyen daha ciddi bir problemin habercisidir. 4 haftaya kadar süren bu durum mutlaka dikkate alınmalı ve altta yatan nedenin tedavi edilmesi gerekir. Bu sorunları yaşayan kişilerin genel olarak çölyak, crohn, irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları olduğu görülmektedir.

İshal Neden Olur?

Antibiyotikler en önemli ishal nedenlerinden biridir. Antibiyotik kullanımı vücudumuzdaki zararlı bakterilerle birlikte bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri de yok eder. Sonuç olarak vücudumuz için çok önemli fonksiyonları olan bağırsak floramız bozulur ve ishal meydana gelir. Bu nedenle antibiyotik kullanımı ile eş zamanlı mutlaka bir probiyotik desteği önerilmektedir.

Bununla birlikte süt ve süt ürünlerine olan hassasiyet, seyahatler, aşırı alkol tüketimi, güvensiz gıdalar ishali tetikleyen nedenler arasında gösterilebilir.

İshalseniz Bu Önerileri Göz Ardı Etmeyin!

Eğer ishal şikâyetiniz varsa vücudunuz su kaybediyor demektir. Kaybedilen bu suyla birlikte vücudumuz için çok önemli mineraller de (elektrolitler) eş zamanlı olarak eksilmeye başlamıştır. Yaşadığınız yoğun halsizlik bu su ve mineral kaybından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla ishal durumunda tuz ve şeker bileşenlerinin bir araya getirilmesi ve vücuda alınması çok önemlidir.

Ayrıca ishal durumunda bağırsak florasının hızla düzeltilmesi gerekir. Bu nedenle bağırsaklarımızın koruyucusu Probiyotikler mutlaka aklımızda olmalıdır.

İshal durumunda vücudun kaybettiği önemli bir mineral de çinkodur. Çinko eksikliği hem bağışıklığı zayıflatır hem de ishalin şiddetinin artmasına neden olur. Dolayısıyla ishal sürecinde çinkonun da yaşadığınız sıkıntıları azaltmaya anlamlı katkısı olacaktır.

İshale eşlik eden en belirgin şikâyet ise tabi ki halsizlik… Bu durumda muz ve muz ekstreleri kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmanıza da destek olur.

İshali Gidermek için İzlenmesi Gereken Yollar!

Mineralbiotic Saşe ile İshal Şikayetlerinizi Hızla Giderebilmeniz Mümkün!

Mineralbiotic Saşe ishal durumunda elinizin altında olması gereken bir ürün. Mineralbiotic, ishal sürecinde kaybettiğiniz mineralleri (elektrolitleri) dünya sağlık örgütünün ve UNESCO’nun önerdiği şekilde içerisinde bulunduruyor. Bununla birlikte bozulmuş bağırsak florasını düzenlemek adına çok zengin bir probiyotik ve prebiyotik içeriğe sahip.

Mineralbiotic içerisinde, ishal durumunda vücuda alınması gereken hem ishal şiddetini azaltan hem de bağışıklığı destekleyen Çinko da bulunmaktadır.

Enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olacak muz ekstresi ise hem kendinizi daha iyi hissetmenizi hem de ürünü kullanırken çok hoş bir muz tadını size sunacak. Mineralbiotic’in bu etkilerinden faydalanmak için çocuklarda günde 1 saşe, yetişkinlerde ise günde 2 saşe kullanılması yeterli.

İshal şikâyetiniz varsa hekiminize ve eczacınıza danışmayı unutmayın.