Zayıflamak İstiyorum

Zayıflamak istiyorum cümlesini hayatınız boyunca kaç kere duydunuz veya kaç kere kendiniz bu cümleyi kurdunuz? Belki cevabı tam rakam olarak bilemeyebilirsiniz ama hayatınca hiç bu cümleyi kurmamış veya etrafındakilerden duymamış insan sayısı çok azdır diye tahmin ediyoruz.

Hatta bu cümlenin şöyle versiyonlarını da muhakkak kullanmışsınızdır

  • Zayıflamak istiyorum ama nasıl?
  • Zayıflamak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum
  • Zayıflamak istiyorum ama çok acıkıyorum, bir türlü diyet yapamıyorum
  • Zayıflamak istiyorum ama spor yapmak istemiyorum

Bu cümleler ve benzerlerinin listesi uzar gider. Birçok insan zayıflamak için mucize diyetlerden detoks çaylarına, keto diyetlerinden sirkadiyen beslenmeye kadar ne duyduysa deniyor. Oysaki bilimsel olarak yapılması gerekenler aslında çok açık ve hepimizin bildiği şeyler.

Neden Zayıflamak İstiyorum?

Öncelikle bu sorunun yanıtını bulmak önemli. Daha sağlıklı olmak ve daha uzun bir ömür sürebilmek için mi, yoksa sosyal medyadaki standartlara erişmek için mi zayıflamak istiyorsunuz? Bazı insanların tıbbi olarak kilo vermelerine hiç gerek yoktur ve zaten vücutları ideal kilolarındadır. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz zaten fazlalığınız olmadığı için olmayan bir şeyi vermekte zorlanabilirsiniz. Bu da vücudunuzu gereksiz strese sokmanız ve daha ince ama sağlıksız bir vücuda sahip olmanıza sebep olur. İnternette dahi kolayca bulabileceğiniz (veya doktorunuza ya da spor salonunuza soracağınız) BMI (Bazal Metabolizma Indeksi) hesaplamanızı yaparak önce verebileceğiniz kilo aralığını öğrenmenizi tavsiye ederiz. BMI hesaplamasına göre sağlıklı kilo sınırlarınızı öğrenebilirsiniz. Alt sınıra yakınsanız lütfen kilo vermek için kendinizi daha da fazla zorlamayın.

Doktora Danışın

Eğer kilo vermeye kararlıysanız mutlaka kilo vermenize engel bir sağlık probleminiz olmadığından emin olmalısınız. Örneğin insülin direnci gibi problemler kilo vermeyi neredeyse imkânsız hale getirebilmektedir. O kadar uğraşıp, kendinizi sıkıntıya sokup sonuç elde edememek oldukça can sıkıcı olacağından basit bir muayene ve kan testleri ile öncelikle bir engeliniz olmadığından emin olun.

Zayıflamak İstiyorum

Diyetisyen Desteği Alın

Kilo vermenin bilim adamları tarafından ispatlanmış formülü çok basittir. İçeri girenden daha fazla kalori harcadığınızda veya bir günde harcadığınızdan daha az kalori aldığınızda kilo verirsiniz. Prensip her zaman budur ve asla değişmez. Spor, diyet, haplar hep bu kalori dengesi üzerine kuruludur. Zayıflamak istiyorum dedikten sonra ilk karar vermeniz gereken işte bu cümledeki kilit rakamlardır. Yani “günde kaç kalori almalıyım” sorusunun yanıtı için önce “günde kaç kalori yakıyorum” sorusunun cevabını bulmamız gerekir. Bunun için de bir doktora danışıp 1 günde spor yapmadığınız koşullarda kaç kalori harcadığınızı yani bazal metabolizma hızınızı öğrenebilirsiniz. Buna göre bir diyetisyen size günde kaç kalori almanız gerektiğini içeren bir program yazacaktır. Kendi kendinize “günde 1200 kalorilik diyetle 2 haftada 5 kilo” gibi programları takip ettiğinizde sonuç alamamanızın nedenleri bunlar olabilir

Hareket Edin

Zayıflamak istiyorum dedikten sonra herkes sadece diyete odaklanıyor, spor yapılmadığı noktada da çok düşük kalorili diyetler deneniyor. Bu da başarısızlığın genel sebeplerinden biri oluyor. Çünkü kendinizi aç bırakmak ve sonra dayanamayıp diyeti bozmak yerine biraz daha fazla ve rahatça yiyerek, aradaki farkı sporla kapatsanız hem zorlanmadan daha uzun süre diyet yapmak, hem de kas kütlesini artırmak mümkün olabilir. Kaslar yağ kütlesinden daha fazla kalori harcadığı için de metabolizma hızını artırır. Yani uyurken bile daha çok kalori yakarsınız, o yüzden yürüyüşten ağırlık kaldırmaya, yüzmekten dans etmeye kadar hangi egzersizden hoşlanıyorsanız onu yapın ama hareket edin.

Zayıflamak İstiyorum

Su ve Uyku

Besin değeri yüksek şeyler yemek gerektiğini herkes az çok biliyor. Ama 2-3 lt civarı su içtiğinizde ve 7-8 saat kaliteli bir uyku aldığınızda %30 oranında daha fazla kilo verebileceğinizle ilgili araştırmalar bulunuyor.

Toparlayacak olursak, zayıflamak istiyorum dedikten hemen sonra, niyetiniz ciddiyse  bir doktora danışın, almanız gereken kalori miktarını öğrenin, bol su için, iyi uyuyun ve hareket edin. Kalanını vücudunuz kendi halledecektir zaten…