Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?

Osteoartrit; halk arasında kireçlenme olarak da bilinen, ilerleyici dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Oluşum nedeni bilinmemekle birlikte yaş, cinsiyet, kalıtım gibi faktörlerin önemli rol oynadığı belirtilmektedir.

Osteoartrit; 50 yaş üzeri kişilerde en sık görülen eklem hastalığıdır. Yaşa bağlı olarak gelişen bir eklem hastalığı olduğu düşünülse de günümüzde obezite, hareketsiz yaşam, eklemlerin kullanım sıklığına bağlı olarak daha erken yaşlarda da osteoartrit görülebilmektedir. En sık diz, kalça ve el eklemini etkilemektedir.

Osteoartrit (Kireçlenme) Tanısı Nasıl Konulur?

Klinikte osteoartrit tanısı, öykü, fiziksel muayene ve radyolojik incelemeler aracılığıyla konulmaktadır.

Eklemlerde gelişen ağrı, tutukluk ve fonksiyon kayıplarına ek olarak şişliğin de görülmesi tanının konulması aşamasında yardımcı kriterler arasında sayılabilir.

Osteoartrit (Kireçlenme) Ne Yaşatır?

Osteoartritli hastaların hekime başvurmasına neden olan semptomların başında eklem ağrıları gelmektedir. Eklem ağrıları özellikle yürüme, merdiven inip çıkma, eğilirken ve kalkarken artış göstermektedir. Eklemlerden gelen sürtünme sesi, sertlik ve şişlik, hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu yaygın görülen diğer semptomlar arasında yer almaktadır.

Osteoartritli hastalarda fiziksel sorunların yanı sıra depresyon, anksiyete, sosyal izolasyon gibi pek çok psikososyal sorunlar da görülebilmektedir.

Osteoartriti (Kireçlenmeyi) Tedavi Etmek Mümkün mü?

Günümüzde osteoartritin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Önerilen ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları ve gıda takviyelerindeki amaç; hastanın yaşadığı ağrı, hareket kısıtlığı, sabah tutukluğu gibi semptomların azaltılarak mobilitenin artırılması, osteoartrit prognozunun (ilerleyişinin) yavaşlatılması ve yaşam kalitesinin artırılmasını hedeflemektedir.

Osteoartrit; kıkırdak hasarına bağlı olarak dört evre içinde sınıflandırılmaktadır. Hastaların sahip olduğu osteoartrit evrelerine göre önerilen tedavi seçenekleri değişirken, cerrahi yöntemler de seçenekler arasında yer almaktadır.

Osteoartrit (Kireçlenme) Tedavisinde Gıda Takviyelerinin Yeri

Şüphesiz ki, Osteoartritli hastalar yaşadıkları eklem ağrılarından kurtulmak için aktardan alınan bitkisel içeriklerden, farmakolojik ilaçlara, gıda takviyelerinden, kulaktan kulağa nesiller boyu yayılan komşu önerilerine kadar birçok yöntemi deniyorlar.

Ancak;, kesin tedavisi olmayan, onunla yaşamayı öğrenmemiz gereken Osteoartrit gibi bir hastalık söz konusuyken, kullanacağımız gıda takviyelerinde dikkatli olmamızı gerektiren bazı hususlar mevcut. Kullanılacak ürünlerin kalitesi, saflığı, dozu, uzun süre güvenle kullanılabilmesi, yan etki riskinin düşük olması çok önemlidir.

Osteoartrit tedavisinde yüzlerce gıda takviyesi bulunurken etken madde kalitesinden, saflığından, tedavideki tecrübesinden şüphe duymayacağınız bir markayı tercih etmeniz, tedaviden alacağınız olumlu sonuçlara önemli düzeyde katkı sağlayacaktır.

Kondromin markası Osteoartrit tedavisinde 2007’den beri kullanılan, hekimlerimizin de sıklıkla tercih ettiği markalardan biridir. Kondromin markası etken madde kalitesi ve saflığı ile 16 yıldır fark yaratmaktadır.

Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?

Kondromin ART tablet;

Osteoartrit tedavisinde kullanılan tüm doğal içerikleri bir arada bulunduran benzersiz kombinasyon! Kondromin ART; kıkırdağın doğal yapı elemanları olan Glukozamin ve Kondroitin sülfatı yüksek saflıkta ve klinik çalışmaların önerdiği dozlarda sunarken, son yıllarda Osteoartrit tedavisindeki etkileri ile beğeni uyandıran Kurkumin, Yumurta kabuğu zarı, Tip I ve Tip II kolajeni bir arada bulunduran benzersiz bir markadır.

Osteoartrit (Kireçlenme)’te görülen eklem ağrısı ve tutukluğu üzerine etkileri kanıtlanmış; Metil sülfonil metan, Boswellia serrata, Piknogenol, Bromelain’in yanı sıra sinoviyal sıvının temel yapı taşı olan Hyalüronik asit gibi 13 güçlü aktif madde Kondromin ART ile tek bir ürün içinde yer almaktadır.

Kondromin ART tablet;

Osteoartritte (Kireçlenme) görülen;

Ağrı, hareket kısıtlığı, sabah tutukluğu gibi semptomların azaltılarak eklem mobilitesinin iyileştirilmesine yardımcı olurken, daha kolay adım atmanızı, daha kolay merdiven çıkmanızı destekler.

Kondromin ART tableti günde 3 defa kullanabilirsiniz.