Bebek Nasıl Oluşur?

Hamileliğin gerçekleşmesi için spermin bir yumurta ile buluşması gerekir. Gebelik döllenmiş bir yumurtanın rahmin iç yüzeyine yerleşmesiyle başlar. Hamileliğin gerçekleşmesi, cinsel ilişkiden sonra 2-3 hafta kadar sürer. Özetle her şey sperm hücreleri ve bir yumurta ile başlar. Bebek nasıl oluşur sorusu bu sayede adım adım cevaplanmaya başlanır. Sperm, testislerdeki hücrelerdir. Boşalma sırasında penisten çıkan spermin bir yumurta ile buluşması gerekir. Yumurta olgunlaştığında, sperm hücresi tarafından döllenmeye hazırdır. Hormonlar rahmin iç yüzeyini kalın ve süngerimsi hale getirerek vücudu hamileliğe hazırlar.

Yumurtlama Nedir?

Bu soru bebek nasıl oluşur sorusundan önce sorulmalıdır. Hamilelik yumurtalıklarda başlar ve 2 küçük yumurta rahim kenarına yerleşir. Her ay, adet dönemi ortalarında 1-3 yumurta, yumurtalıklarda olgunlaşır. Regl döneminin on ikinci ve on beşinci günleri arasında en olgun yumurta, yumurtalıklardan rahme ulaşmak üzere bırakılır. Bu olaya yumurtalama adı verilir. Yumurtalar 12 saatten 24 saate kadar canlı kalır. Bebek isteniyorsa tam da bu dönemde yumurtaların sperm ile buluşması gerekir. Sağlıklı sperm ile buluşan yumurta, beraberinde hamileliği getirir.

Heyecanlı Bir Macera

Adet döngüsünün yaklaşık yarısında, olgun bir yumurta fallop tüpünden rahime doğru ilerler. Yumurta, etrafta herhangi bir sperm olup olmadığını görmek için fallop tüpünde yavaşça hareket ederek yaklaşık 12-24 saat asılı kalır. Sperm hücresi bir yumurta ile birleştiğinde buna döllenme adı verilir ve bu işlem hemen gerçekleşmez. Sperm, cinsel birleşmeden sonra 6 güne kadar rahim ve fallop tüpünüzde bulunabileceğinden, birleşme ile döllenme arasında 6 güne kadar zaman geçer.

Bebek Nasıl Oluşur

Bebek Oluşmaya Başlıyor

Bu 6 günün ardından da henüz bebek nasıl oluşur sorusunun cevabı tamamlanmamıştır. Bir sperm hücresi yumurtayla buluşursa, döllenmiş yumurta fallop tüpünden rahime doğru hareket eder. Gittikçe daha fazla hücreye bölünmeye başlar ve büyüdükçe bir top oluşturur. Hücre topu döllenmeden yaklaşık 3-4 gün sonra rahime ulaşır. Hücre topu 2-3 gün daha rahime doğru ilerler. Hücre yumağı rahimin iç yüzeyine yapışırsa buna implantasyon adı verilir. Bu aşama hamilelik resmen başlamış demektir. İmplantasyon döllenmeden yaklaşık 6 gün sonra başlar ve tamamlanması yaklaşık 3-4 gün sürer.

Semptomlar

Hamileyken adet görülmemesinin sebebi, döllenmiş bir yumurtanın rahim içine implante edildiğinde, rahmin iç yüzeyinin dökülmesini önleyen gebelik hormonlarıdır. Yumurta, sperm ile buluşmazsa ya da döllenmiş bir yumurta rahme yerleşmezse kanama gerçekleşir.

Eğer adet zamanı gecikmişse, göğüslerde şişkinlik varsa; yorgunluk, bulantı ya da kusmadan şikâyet ediliyorsa, kabızlık baş göstermişse ve daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissediliyorsa tüm biyolojik ön aşamalardan geçilmiş demektir. Normal bir hamilelik, son adet döneminin ilk gününden itibaren yaklaşık 40 hafta sürer. Hamileliğin bu ilk günden 2 hafta sonra başladığı düşünülür. Bebek nasıl oluşur sorusunun cevabı gerçek bir mucizenin kısa bir öyküsüdür.