Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler belli başlı engellerle karşılaşabiliyor. Çünkü hamile kalmak sanılanın aksine hiç de kolay değil. Psikolojik, fizyolojik açıdan uygun olmanın yanı sıra en doğru zamanı da yakalamak önemli. Bazen az da olsa sabretmek gerekiyor. Eğer şansa bırakmak istemiyorsanız hamile kalmak için yapmanız gerekenlere göz atabilirsiniz. İşte onlardan yalnızca birkaçı…

Stresi Geride Bırakın

Hamile kalmak için atılması gereken ilk adım stresi geride bırakmak. Birçok çift herhangi bir sağlık sorunları olmamasına rağmen çocuk sahibi olmakta zorluk çekiyor. Çünkü endişe ve stres vücudun kortizol seviyesini yükselttiği için yumurtlama ve doğurganlığı da olumsuz etkiliyor. Bu nedenle çiftler genelde fazla düşünmeyi ve endişelenmeyi bıraktıkları zaman çocuk sahibi olacaklarını öğreniyorlar… Kendinizi zihnen rahatlatmalı, stresi ve kaygıyı hayatınızdan uzak tutmalısınız.

Doktora Danışın

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin karar verdikten sonra bir doktora danışarak hamileliğe engel bir sağlık sorunları var mı diye öğrenmeleri tavsiye ediliyor. Böylece neler yapmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olmanın haricinde bedenen ve zihnen de hazır hale gelebilirsiniz. Ayrıca hamile kalmak için engel bir durum varsa zaman kaybetmeden tedaviye başlayabilirsiniz.

hamile kalmak için

Hamile Kalmak İçin Kayganlaştırıcı Kullanmayın

Kayganlaştırıcı gibi ürünler spermlere zarar verdiğinden hamile kalmak için önerilmiyor. Cinsel birleşmeyi kolaylaştıran krem ve yağ gibi kozmetik malzemeleri hamile kalmaya çalıştığınız dönem boyunca bırakmalısınız.

Cinsel İlişkiden Sonra Sırt Üstü Uzanın

Spermlerin rahim ağzından geçmeleri için cinsel ilişki sonrasında belli bir süre sırt üstü uzanmalı, hemen ayağa kalkmamalısınız. Aksi halde hamile kalma ihtimaliniz düşecektir.

Yumurtlama Zamanınızı Hesaplayın

Yumurtlama zamanınızı tahmin etmek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler var. Yumurtlama genellikle 28 günlük menstural döngünün ortasında, yani 14. gününde gerçekleştiğinden hamile kalmak için takvimi kontrol etmek iyi bir yöntem olacaktır. Çünkü yumurtlamaya yakın bir dönemde cinsel ilişkiye girmek gebelik ihtimalini epeyi artırıyor. Bu nedenle belli bir süre düzenli cinsel ilişkiye girmek gerekiyor. Ayrıca servikal mukus değişiklikleri ve bazal vücut ısısı ölçümü de yumurtlama zamanına dair ipuçları veriyor…

Zararlı Alışkanlıklara Elveda Deyin

Şüphesiz ki çocuk sahibi olmak için zararlı alışkanlıklarla vedalaşmak da gerekiyor. Yalnızca kadınların değil erkeklerin de sigara ve alkolü bırakmaları, sağlıklı beslenmeleri şart. Hücrelerde hasar yaratan her zararlı alışkanlığın doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Örneğin sperm kalitesini düşüren tütün ürünleri aynı zamanda da spermlerin yumurtalara ulaşmasına yarayan servikal mukusu da olumsuz etkiliyor. Hem çocuk sahibi olmak için hem de sağlıklı ve uzun bir hayat sürmek için tüm bu zararlı alışkanlıkları bırakmalısınız. Ayrıca düzenli ve dengeli beslenmek sağlık koşullarını iyileştirdiği için hamile kalmayı da kolaylaştırıyor.