Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Daha Fazla Motivasyon

Değişmek zordur denir ama esas zorluk nereye doğru değişeceğimizi bulmaktır. “Nasıl bir değişim istiyorum” sorusunun cevabı, “nasıl değiştiririm” sorusundan daha önemli. İnanç ve heyecan değişim için büyük motivasyon kaynakları… Yani değişime inanıyorsanız, bunun için heyecan duyuyorsanız ve yapmanız gerekenleri, atmanız gereken adımları biliyorsanız değişim başlamış demektir. Konu sağlığımız olunca kararlı ve heyecanlı olmak kadar disiplinli olmak ve vazgeçmemek de çok önemli. Ama bundan fazlası var ve tam da onlara bakma zamanı!

Hayal Etmek

Harekete geçmek zordur ama bir kere başardığınızda motivasyonu besler. Bunun için güçlü bir neden gerekebilir. Daha uzun bir ömür, daha genç bir görünüm, daha hafif bir beden, daha kaliteli bir yaşlılık, daha az hastalık riski gibi… Hangi alışkanlığımı değiştirirsem ya da hangi yeni alışkanlıkları kazanırsam daha sağlıklı ve hatta daha mutlu bir insan olurum sorusuna net cevabı olanlar yolu daha hiçbir şey yapmadan yarılamış oluyor. Hayatınızda değişiklik yapma nedeninizi kesin olarak belirleyin. Başarmak istediğiniz ne varsa hayal edin. Hayal kurun, kendinizi o sağlıklı ve iyi görünümlü kişi olarak hayallerinizde yaratın ve bu hayali gerçekleştirme heyecanının sizi ele geçirmesine izin verin. Zayıflamak mı istiyorsunuz? Kısa süreli bir güzelleşme hedefi yerine uzun süreli bir değişimi, bir sağlık devrimini tasarlayın kafanızda. 

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Daha Fazla Motivasyon

Adımları Belirlemek

Zorlu bir diyet, zorlayıcı bir fitness ya da pilates planı, kısa sürede verilecek muazzam kilolar ve ulaşılacak mükemmel bir beden… Daha ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler belirleyin, bir eylem planı oluşturun ve bunları yazın. İlkine ulaştığınızda ikincisine geçin, sonra diğerine… Başarınızı kağıt üstünde de görmek size iyi gelecek. Sağlık nedenleriyle diyet yapmanız gerekiyorsa yemek programınızı düzenleyin, bedeninizin gücünü artırmak istiyorsanız kolaydan zorlayıcı olana doğru gelişen bir spor programı oluşturun. Aralıklı oruç gibi yaşam tarzınıza uygun olabilecek ve sağlığınızı tehdit etmeyecek diyet programlarını inceleyin.

Öğrenmeye Devam Etmek

Yüksek motivasyon ve hedef odaklılık için önce sağlık, beslenme veya sporla ilgili yeterince araştırma yaptığınızdan emin olun. Bunun için biraz ders çalışmak isteğinizi besleyecek ve en doğru biçimde harekete geçmenizi sağlayacaktır. Yağlanma nedenlerimiz, kalori hakkında yanlış bilinenler, bitkisel ve hayvansal proteinler, detoks gibi ilginizi çekebilecek konu ve kavramlar hakkında yeterince bilgi sahibi olun. Gıda ve beslenme konulu podcast ve belgesellerin de oldukça bilgilendirici olduğunu söylemekte fayda var. Cowspiracy: Sustainability Secret (Sürdürülebilirliğin Sırrı),  What The Health (Sağlık Komplosu), Rotten (Gıda Suçları) ve Food, Inc. (Gıda Ltd.) bunlardan sadece birkaçı. 

Ödüllendirmek

Hedeflerinizden bir ya da birkaçına ulaştığınızda kendinize “yiyecekle ilgili olmayan” ödüller vermeyi alışkanlık haline getirin. Daha ufak beden bir pantolondan daha iyi bir ödül olabilir mi? Kendinize, dilediğinizi yapmanız için geniş zaman ayırma ya da evdeki spor ekipmanlarının sayısını artırma ödülü de verebilirsiniz. Kendinizi ödüllendirme seçeneklerini içeren bir liste yapın ve her seferinde bunlardan birini deneyin.

Alışkanlık Haline Getirmek

Bir alışkanlık kazanmak için 21 günlük bir süre geçmesi gerekiyor. 21 gün boyunca aksatmadan yapacağınız tekrar, o şeyi hayatınızın bir parçası haline getiriyor. İşlenmemiş sağlıklı gıdalar tüketmeye, sadece 20 dakika egzersiz yapmaya, meditasyona ve uyku saatlerinizi düzenlemeye bugün karar verirseniz yapmanız gereken tek şey, 21 gün boyunca bu karara sadık kalmak. Bebek adımlarıyla başlayın, gerçek bir koşuya ve ulaşılan hedeflere şimdiden hazır olun!