Kendinize İyi Bakmanın 5 Yolu

Gün içinde her şey çok hızlı gelişiyor ve bazen kontrolden çıkabiliyor. Bu durum sadece zamanımızdan çalmıyor, aynı zamanda stres düzeyi yüksek anların sayısını artırıyor. Yetişmek, halletmek, tamamlamak, bitirmek anahtar kelimelerimiz haline geliyor. Soru şu: Beden ve ruh sağlığımızı geliştirdiğimizde bu sert günlük akışı da dönüştürebilir miyiz? Yorgunluğumuzu azaltıp moralimizi yükseltebilir miyiz? Hızla atacağımız bazı kısa adımlar daha iyi uyumamızı, daha iyi uyanmamızı ve güne harika bir başlangıç yapmamızı sağlayabilir mi?   

Kendinize İyi Bakmanın 5 Yolu

Harekete Geçmek

Diyabetten damar hastalıklarına, menopoz şikayetlerinden tansiyon sorunlarına kadar egzersiz, sağlık için önemli bir rol oynuyor. Sigara içip içmediğiniz, egzersiz yapıp yapmadığınız artık hekimlerin hakkınızda öğrenmek istediği ilk bilgiler arasında yer alıyor.  Kaslarınızı güçlendirmek, direncinizi artırmak, stresinizi azaltmak ve sağlıklı bir kan dolaşımıyla pek çok hastalığın önüne geçmek için düzenli egzersiz şart. Bunun için günde sadece 30 dakika ayırmanız yeterli. Bir salona yazılmanızın şart olduğunu, bir hocanız olması gerektiğini unutun. Elbette bunları da yapabilirsiniz ama henüz hazır değilseniz, yapmaktan hoşlanacağınız sporu düşünün ve harekete geçin! Yürüyün, pilates ya da yoga yapın, dans etin, spor uygulamalarını indirerek günlük bir rutin oluşturun ya da köpeğinizle yaptığınız yürüyüşlerin süresini biraz daha uzatın.

Buzdolabı Kontrolü

Buzdolabınıza alıcı gözle baktığınızda bir sorun görüyor musunuz? Trans yağ, tuz ve şeker oranı fazla neler var? Hayvansal gıdalar bitkisel olanlardan fazla mı? Meyve ve sebzelerin dolapta uzun süre görülmediği oluyor mu? Taze mevsim meyveleri, yeşil sebzeler ve bitkisel proteinler… Dolabınızda bunlara biraz daha yer açtığınızda hayatınızda sağlığa da yer açmış oluyorsunuz.

21 Gün Deneyi

Enerji seviyesini artırmak ve vücudun işleyişini en iyi seviyeye çekmek için 1-1.5 saat arasında bir bardak su içmeye özen gösterin. 21 gün boyunca ara vermeden yapılan her şeyin alışkanlığa dönüştüğü söylenir. Önümüzdeki 21 gün boyunca her gün 2 litre su tüketeceğinize dair kendinize söz verdiğinizde, sağlığınız için en büyük yatırımlardan birini yapmış olacaksınız.

Masajın Ardından Derin Bir Uyku

Masajın vücudunuzu güçlendirdiğini ve doğal bir ağrı kesici olduğunu biliyor muydunuz? Peki, günde 7-8 saatlik uyku rutiniyle birleştiğinde olumlu etkisinin ikiye katlandığını? Uyku sorununuz varsa yatmadan 2 saat önce tüm ekranlardan uzaklaşın, kafein ve şekerden uzak durun. İyi beslenenlerin, günde en az 30 dakika egzersiz yapanların, masaj ve meditasyon ile ruh ve beden dengelerini korumayı hedefleyen kişilerin uyku kalitesi konusunda daha iddialı olduğunu unutmayın.

Kontrol Planı

Bir yetişkin kendini iyi hissetmek için tatil yapmalı, balık tutmalı ve mutlu olduğu sosyal ortamlarda bulunmalı ama aynı yetişkin yılda bir kez sağlık kontrolünden de geçmeli. Meme ve prostat kanseri, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları erken teşhis etmek hayati önem taşıyor. Periyodik olarak yapmanız gereken birkaç tarama testini ihmal etmeyin. Hangi testleri ne zaman yaptırmanız gerektiğini öğrenmek için bugün doğru zaman olabilir. Bugün aslında yukarıdaki tüm başlıklar üzerine tekrar düşünmek için de güzel bir gün gibi görünüyor.