Rutubetin Zararları Nefes Alış Verişi Etkiliyor!

Özellikle bodrum katlardaki evlerde yaşanan rutubet, sanıldığından çok daha yaygın ve önemli sorunlardan biri. Küf mantarlarının üremesine neden olan nem ve sıcaklık, rutubet sorununun ortaya çıkması için gerekli koşulları oluşturuyor. Ancak rutubetin zararları hiç de hafife alınacak türden değil. Çünkü eşyalara ve binaya zarar vermekle kalmıyor, sağlığı da ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

Küf Alerjisine Neden Olur

Rutubetin zararları arasında ilk sırada küf alerjisi yer alıyor. Önlem alınmadığı takdirde eşyalar da dâhil olmak üzere evin her yerine yayılabilen küf mantarı, gözlerde, boğazda ve burunda tahrişe yol açıyor. Bu nedenle hapşırık, öksürük, kaşıntı ve burun akıntısı gibi sorunları tetikleyerek hayat kalitesini düşürüyor. Küflü havadaki küf sporlarının solunmasıyla kendini gösteren bu belirtiler, zamanla Hipersensitivite pnömonisi adı verilen ve akciğer dokusunda kalıcı hasara neden olan bir hastalığa çevirebiliyor. Uzmanlar sağlıklı bir hayat için uzun süre küflü ortamda bulunmamanın yanı sıra küf ile temas edilen işlerde de çalışmamayı tavsiye ediyor.

rutubetin zararları

Romatizma Ağrıları Ortaya Çıkar

Rutubetin zararları, kas ve iskelet sisteminde de kendini gösteriyor. Romatizmanın kesin nedenleri her ne kadar bilinmese de rutubetli yerlerin romatizmayı tetiklediği ortaya çıkmıştır. Hal böyle olunca uzun yıllarını rutubetli bir evde geçiren bireyin ilerleyen yaşlarda romatizmayla yüzleşmesi muhtemel. Unutmayın ki hayat standardını düşüren eklem ağrıları halsizlik ve yorgunluğun da en önemli nedeni.

Rutubetin Zararları: Uyku Problemlerini Artırır

Rutubetli ortamda sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak mümkün değildir. Bu nedenle rutubetin zararları arasında uyku sorunlarını da sayabiliriz. Uykunuzu alamadığınız için de daima yorgun ve halsiz olursunuz. Kendinizi zinde ve enerjik hissedemezsiniz. Ayrıca uykusuzluğun çok daha başka sağlık sorunlarını tetiklediğini unutmamalısınız.

Alerjik Mantar Sinüziti

Bir çeşit enfeksiyon olan alerjik mantar sinüziti, küf sporlarının sinüslere yerleşmesi nedeniyle ortaya çıkarak alışılmış sinüzitten çok daha ağır yaşanabiliyor.

Rutubetin Zararları: Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor

Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi de rutubetin zararları arasında sayılabilir. Çünkü rutubetli ortamlarda bakteri ve mikroplar daha hızlı şekilde yayılıyor. Bu durum, bağışıklık sistemini zayıflattığı için vücudu hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor. Nem dengesini sağlamak ve evi düzenli olarak havalandırmak gerekiyor.

Küf Kaynaklı Astım

Astım hastalarının küfe karşı alerjik reaksiyon geliştirmesiyle kendini belli eden küf kaynaklı astım da rutubetin zararları listesinde…  Hastaların çok daha şiddetli astım krizleri yaşamasına neden olduğu için rutubetli ortamlardan kaçınmaları gerekiyor. Aksi halde hayatı tehlikeye atabilecek düzeyde astım krizleri yaşanabilir.                

Rutubeti Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Rutubetin zararları ile bir ömür uğraşmamak için rutubeti önlemeye yönelik tedbirler almak gerekiyor.

  • Evinizi her gün düzenli olarak havalandırmalı, temiz havanın içeri girmesini sağlamalısınız. Hava temizleyici de kullanabilirsiniz.
  • Evinizde ıslak ve nemli hiçbir eşya bırakmamalısınız. Nemli ve ıslak eşyalar küf oluşumunu hızlandırarak rutubet sorunuyla yüzleşmenize neden olabilir.
  • Eşyalar ve duvar arasında belli bir mesafe bırakmalısınız.
  • Evin içinde çamaşırlarınızı kurutmamalısınız.