Akupunktur ile Zayıflama

Akupunktur ile zayıflama son dönemde özellikle diyet yaparken açlığını kontrol altına almak isteyen ve diyet sürecini stressiz atlatmak isteyenlerin gözdesi. Peki akupunktur neden bu kadar popüler, nasıl yapılıyor gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştığımız bu yazımızda akupunktur ile zayıflamanın temel prensiplerine değindik.

Bugün sokağa çıkıp rastgele 100 kişiye “zayıflamak ister miydiniz” diye sorsanız yaklaşık 90 tanesi en azından birkaç kilo olsa bile mutlaka zayıflamak istediğini söyleyecektir. Yine aynı 100 kişiye “diyet yaparken en çok zorlandığınız konu nedir” diye sorsanız yine ezici bir çoğunluk “aç kalmaya dayanamıyorum ve diyeti bozuyorum” yanıtını verecektir.

İşte akupunktur tam da bu konuyu çözüyor ve o sebeple bu kadar popüler. Eğer sizin de kurtulmak istediğiniz fazlalıklarınız varsa ama diyet yapamıyorsanız akupunktur aradığınız yanıt olabilir.

akupunktur ile zayıflama

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, bundan 3000 yıl önce Çin’de geliştirilen bir tekniktir. Akupunktur kelimesi vücudun çeşitli bölgelerine, yaşanan soruna göre ince iğnelerin batırılmasını ve şifa verme sisteminin tanımıdır. Geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır ve bu nedenle bütünsel bir şifa yöntemidir. Günümüzde tek başına değil ama tıbbi tedaviye ek olarak giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır.

Akupunktur ile zayıflama Nasıl Gerçekleşir?

Akupunktur ile zayıflama konusunu anlatırken öncelikle akupunkturun nasıl çalıştığı anlatmamız gerekiyor.

Akupunktur hipotalamus üstünde uyarıcı etkiye sahiptir. Vücutta salgılanan tüm hormonların, ve beyin kimyasallarının dağıtımını yapan, onları gitmeleri gereken yerlere yönlendiren beyindeki merkez hipotalamus bezidir. Vücudun ısısını, günlük ritmini ayarlamaya da yardımcı olan bu merkez, aynı zamanda susuzluk ve açlık hislerini de kontrol etmekle yükümlüdür. İşte bu merkez uyarılarak diyet süreci kolaylaştırılır ve kişi açlık krizlerine girmeden stressiz bir şekilde diyetini sürdürerek kilo verir.

Akupunktur Acıtır mı?

Akupunktur tedavisinde iğneler tedavisi planlanan hastalığa bağlı olarak seçilen noktalara batırılır. Tedavide steril ve tek kullanımlık son derece ince iğneler kullanılır. Hasta genellikle sadece iğnelerin ilk girişinde çok hafif bir ağrı hisseder. Bir süre sonra, tedavi edilen bölgelerde hafif bir sıcaklık hissi gelişebilir. İğneler ciltte yaklaşık 20 ila 30 dakika kalır. Belirli etkilerin elde edilmesi için özel uyarma teknikleri kullanılır. Bunun için iğneler ilave olarak ısıtılabilir, bilinçaltı uyarma akımıyla uyarılabilir veya yukarı ve aşağı hareket ettirilebilir.

Akupunktur ile zayıflama mutlaka özel eğitim almış doktorlar tarafından uygulanmalı ve var olan hastalığınızın tedavisinde tek başına değil, medikal tedaviye ek olarak düşünülmelidir. Ancak kilo vermek gibi isteğe bağlı konularda tek başına kullanılabilir fakat yine de eğitimli bir doktor tarafından yapılması şarttır yoksa zarar görebilirsiniz.

Akupunktur Çeşitleri

İğne ile uygulanan akupunktur günümüzde hala en yaygın ve en etkili yöntem çeşidi olsa da, iğne korkusu olanlar ve çocuklar için iğnesiz akupunktur ve lazerli akupunktur çeşitleri de teknolojinin ilerlemesi ile birlikte icat edilmiştir. İğneli, iğnesiz ya da lazer akupunktur olması fark etmez, çalışma prensibi hep aynıdır, sadece uygulama şekli farklıdır.

İğneli akupunkturda vücudun bazı bölgelerine iğne batırmak suretiyle uygulanmakta, iğnesiz akupunkturda iğne kullanılmadan belli bölgeler elektriksel akım ile uyarılarak ve lazer akupunkturda ise lazer teknolojisi ile vücut uyarılarak uygulanmaktadır.

Akupunktur uygulanma nedenine göre; vücut akupunkturu, kulak akupunkturu ve kafa derisi akupunkturu olmak üzere ayrılır. Hastalığın çeşidine göre bazı durumlarda tek bölgeye bazı durumlarda kombine olarak birden çok bölgeye uygulanabilmektedir.

Akupunkturun Ek Faydaları

Sadece iştahı kontrol etmek için değil başka birçok ek fayda için de akupunktur kullanılır. Onlara da kısaca göz atalım

  • Metabolizmayı Hızlandırır
  • Sindirimi Kolaylaştırır
  • Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek yağ yakımını hızlandırır
  • Enerji seviyesini artırarak halsizliği engeller
  • Endorfin salgılanmasını artırır, böylece diyetin yarattığı stres ve gerginliği yok eder.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından akupunkturun kullanılabileceği 40 tane rahatsızlık da ayrıca tanımlanmıştır. Bunlar migren tedavisinden romatizmaya kadar değişen uzun bir liste, merak ederseniz internette bolca kaynak bulabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.