Kilo Almanın Yolları

Kilo vermek kadar kilo almak da insanların dert ettiği konulardan biridir ve kilo almanın yolları aslında oldukça basittir. Birçok insan hızla ve istediği gibi kilo alamıyor olabilir, tıpkı kilo veremiyor olmak gibi ama bunun sebebi bilinçli bir şekilde konuya yaklaşmaması olabilir. Tam da bu noktada devreye girip en doğru şekilde nasıl kilo alınır, kilo almanın sağlıklı ve kolay yolları nelerdir aktarmaya çalışalım.

Doğru Kilo Alma Yöntemi Nedir?

Doğru kilo alma yöntemi de mi varmış diye düşünmeyin çünkü başarı için önce bilinçli olmanız gerekir. Kilo alacaksanız da verecekseniz de bunu sağlıklı yapmadığınız sürece hedefe ulaşmanız ve orada kalmanız zordur. Vücut gün içinde hayatta kalmak ve günlük aktivitelerini tamamlayabilmek için belli bir miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Eğer bu enerjiden daha fazla kalori tüketirsek kilo alırız, daha az tüketirsek kilo veririz. Bu prensip asla değişmez ve sizin de buna göre hareket etmeniz gerekir.

Ağır ve sağlıklı olarak kilo almak için her gün yaktığınızdan 300 veya 500 kalori daha fazla almayı hedeflemeniz yeter. Ama çok hızlı kilo alma amacındaysanız -ki pek önerilmez, çünkü sağlıksızdır- yaktığınız günlük kalori miktarından 700-1.000 kalori daha fazla almaya çalışmalısınız.

En özet haliyle; doğru kilo alma yöntemi şudur. Kas kütlesi yaparak ağırlaşmak hem kalorisi hem de besin değeri yüksek besinleri tüketerek vücudun vitamin ve mineral dengesini korumak ve bu süreçte sabırlı olmak ve zamana yaymaktır.

kilo almanın yolları

Kalori Fazlası Yaratma Yolları

Yukarıda özet geçtiklerimizi detaylı inceleyelim. Poğaça ve börek gibi yiyecekler hızla kilo almanıza yardımcı olabilir, ama o kiloları kas kütlesi olarak kazanmak yerine özellikle karın bölgesine alırsanız sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Kilo alacaksanız bunu yağ kütlesi değil kas kütlesi olarak almak çok daha iyi görünür ve sağlık açısından da daha iyidir. “Peki ne yiyelim?” derseniz birkaç örnek aşağıda;

Pirinç

Pirinç kolayca yenebilir, yüksek kaloridir, hatta protein oranı bile yüksek sayılır!

Süt

Süt sıvı şekilde kalori almanıza yardımcı olur. Eğer laktoza alerjiniz yoksa kilo almak için çok uygundur. Eğer alerji yaparsa, sivilce ve sürekli gaz gibi problemleriniz olursa günde 1 litre ile test edebilirsiniz.

Kuruyemişler

Kilo alırken en iyi dostunuzdur. Hem kalorileri inanılmaz yüksektir hem de çok besleyicilerdir. Ayrıca midenizi de doldurmayacağı için kalori hedefinize erişmek kolay olur. Öğlen bir öğün tavuk yediniz farz edelim, yarım saat sonra üzerine kuruyemiş ekleyebilirsiniz. 100 gram fındık, fıstık, kaju, badem, ceviz vs çok yüksek kalori içerir ve yenmesi de epey kolaydır.

Patates

Patates kolay yenilen, lezzetli ve kalorisi ortalama bir besindir ama yemesi çok kolaydır ve özellikle dışarda yiyorsanız bulması kolay bir seçimdir. Sağlıklı bir yağ ile kızarmış olarak yerseniz kalorisi en yüksek halinde olur, püre halinde de yiyebilirsiniz.

Kırmızı Et

Kırmızı et kilo almanızı epey kolaylaştırır. İçindeki besinleri, proteini, lifleri özellikle de yağlı ise kalorisi yükselecek ve sizin için çok faydalı olacaktır. Hem kas kütlesi yapmanıza hem de doğru beslenmenize katkısı yüksektir.

Balıklar

Balık çok yağlı bir ettir. Ayrıca Omega3 oranı da yüksektir. Böylece vücudunuzdaki omega dengesini korurken kilo almanız kolaylaşır.

Tam yağlı peynir, yoğurt

Süt ile aynı mantık geçerlidir. Eğer seviyorsanız yemeklerinizin yanında biraz yoğurt, kahvaltılarda da bolca peyniri eksik etmeyin!

Bitter Çikolata ve Fıstık Ezmesi

Bu yukarıdakiler kadar sağlıklı olmasa da hem kalorisi yüksek olması açısından hem de lezzetli yemek yeme ve kendinizi arada bir şımartma duygunuzu beslemeye yardımcı olur. Ayrıca fıstık ezmesinin protein oranı da sağlıklı yağ oranı da çok yüksektir, özellikle spor sonrası çok iyi gider.

Kilo Almanın Yolları: Spor Yapın

Kilo alırken birçok insanın yaptığı en önemli hatalardan biri sporu pas geçmek olabiliyor, ama spor bu süreçte kas kütlesi kazanmak ve alınan kilonun yağ değil kas kütlesi olması için şarttır. Bize göre tartışmasız olarak en çok tekrarlanan yanlış budur, siz bilinçli olun yapmayın.

Sağlıklı günler diliyoruz.