Sağlıklı ve Geç Yaşlanmanın 10 Altın Kuralı

Yaşlanmanın etkilerinden korunarak bedenimizde zamanın iz bırakmasını yavaşlatabiliriz. Yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklikler ve günlük bakım yöntemleriyle güvenle ve sağlıklı yaşlanmak mümkün.

1. Beslenme Şeklinizi Düzenleyin

Beslenme şeklini düzenlemek hem vücut sağlığı hem de cilt güzelliği için oldukça önemli. Tükettiğimiz besinlerle bedenimizin sağlıklı ve genç kalmasını sağlayabiliriz. Öğünlerde sağlıksız ve zararlı gıdalardan uzak durarak başlayabiliriz. Vitamin, mineral, protein, omega 3 açısından zengin yiyecekler vücudumuzun günlük ihtiyaçlarını karşılarken bizi fazla kilolardan ve hastalıklardan da koruyacaktır.

Sağlıklı yaşlanmak, aynı zamanda hastalıklardan uzak durmak için besinlerdeki tarım ilaçlarına ve GDO’lu ürünlere karşı dikkatli olmalıyız. Tarım ilaçları vücudun zehirlenmesine neden oluyor ve hormon dengesini bozuyor. Bu yüzden besinlerin iyi yıkandığından mutlaka emin olun ve organik ürünler tercih ederek öğünlerinizi sağlıklı hale getirin.

2. Stresi hayatınızdan çıkarın

Strese yatkın bir kişiliğiniz varsa, kolayca kaygıya kapılıyor ve yakınlarınız için endişeleniyorsanız, bu durumun yaşlandıkça daha da artacağını hesaba katmanız gerekebilir. Bu yüzden endişe ve kaygı veren düşüncelere gömülmemek için çaba harcayın. Sizi kaygılandıran mekânlardan ve sizi aşağı çeken insanlardan uzak durun. Unutmayın, stres çeşitli hastalıkların önemli bir nedeni ve iyi bir yaşlılık dönemi için stresi kapı dışarı etmeniz gerekiyor.

3. Her gün egzersiz yapın

Hareket etmek ve egzersiz yapmak şüphesiz genç kalmanın ve sağlıklı yaşlanmanın en etkili yolu. Hayatınızdan hareketi eksik etmeyin. Kan dolaşımınız için egzersiz oldukça önemli. Sadece kilo vermek için değil, kendinizi iyi hissetmek ve zihninizi temizlemek için de bu gerekli. Bu sebeple keyifli bir yürüyüş yapmak gibi sizi mutlu eden egzersizlere yönelin. Yüzme, yoga ve fitness bu egzersizlere eklenebilir. Haftanın her günü egzersize en az yarım saat ayırırsanız sağlıklı bir gelecek sizi bekliyor.

4. Cildinizi Koruyun ve Yeni Ürünler Keşfedin

Yaşlanmanın etkilerini ilk olarak cildimizde hissederiz. Yaşlanma kaçınılmaz olsa da ne kadar sürede yaşlanacağımızı belirlemek elimizde. Cildimize yapacağımız bakım ve korumayla yaşlanmayı geciktirmek ve güzel yaşlanmak mümkün. Cildimizin yaşlanmasına neden olan en önemli dış etken güneş. Bu sebeple güneşin yaşlandırıcı etkilerine karşı kaliteli ve cilt yapınıza uygun güneş koruma ürünleri kullanın. Sıkılığını kaybetmemesi için cildinizi arındırın ve besleyin. Cildiniz için yeni güzellik ve bakım ürünlerini keşfedin. Anti-aging nemlendirici ve temizleyici kategorisinde kaliteli ürünlere yapacağınız yatırım sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

5. Yeni İlgi Alanları Keşfedin ve Kendinizi Geliştirin

Beyin daima aktif kalmalı. Mesela, yeni bir dil öğrenmek için asla çok geç değil ya da internet üzerinden eğitimler / seminerler takip etmek, yeni bir yazarın sayfalarını karıştırmak… İşleyen demir ışıldar ve bunun için güçlü bir zihin gerekir. Üstelik bu tarz faaliyetler kaygı veren kötü düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur.

6. Bir Çizginiz Olsun

Yaşları ilerledikçe bazı insanlar gardıroplarındaki giysilerle yetinmek zorunda olduklarını düşünür. Oysa hiç kimse kendini enerjik, genç ve güzel hissettiği çizgilerden vazgeçmemeli ve asla “bu yaşta olmaz” dememeli.

Sağlıklı ve Geç Yaşlanmanın 10 Altın Kuralı

7. Bol Bol Su İçin

Sağlıklı ve güven içinde yaşlanmak istiyorsanız sabah kalkar kalkmaz bir büyük bardak su için. Gün içinde kendinize su içmeniz gerektiğini hatırlatın. Yanınızda su taşımak her zaman iyi bir fikirdir. Su hem cildinizin yaşlanmasını yavaşlatır hem de sindirim ve boşaltım sistemlerinizin etkin çalışmasını kolaylaştırır. Ayrıca günde en az 2 litre su tüketmek kilo almaktan korunmanın da yollarından biri.

8. Yeterli Uykuyla Yenilenin

Uyku insan sağlığı için oldukça önemli, çünkü bir anlamda vücudumuz uyduda yenileniyor. Mutlaka rem uykusunun iyi alınması gerekiyor. Rem uykusu kişinin 23.00-02.00 arasında uykuda olduğu döneme verilen isim. İyi bir rem uykusu karanlıkta yapılabiliyor. Genç yaşlarda koşuşturma halineyken en çok uykumuzdan fedakârlık ettik ama artık bunun maliyeti çok yüksek.

9. Minimalizm Hayat Felsefeniz Olsun

Yaş aldıkça eşyalarımıza bağlanıyoruz, etrafımızı bazen gereksinim duymadığımız nesnelerle dolduruyoruz. Bunlar yaşam alanımızı temiz ve düzenli tutmamıza da engel olabiliyor. Fazla eşyalarınızdan kurtulmanız, hayatınıza biraz sadelik getirmeniz olgunluk döneminde sizi daha rahat ve güvende hissettirecek.

10. Size Mutluluk Veren Şeyleri Yapın

Her gün sizi mutlu eden en az bir şey yapın. Sevdiğiniz yerlere gidin, sevdiğiniz insanları görün, sevdiğiniz yazarı okuyun, sevdiğiniz diziyi veya filmi seyredin. Kendinizi mutlu etmek için zaman ayırın, en az başka insanları mutlu etmek için ayırdığınız kadar.