Hamilelikte Güneşten Korunmanın Önemi

Hamilelik bir kadın için dünyanın en güzel hediyesi ve mutluluk kaynağıdır elbette. Kadının güzelliğine güzellik katan bu dönemin ardından ise bazı cilt sorunları can sıkıcı olabilmektedir. Bunların başında ise “Gebelik Maskesi” adı verilen cilt lekeleri yer almaktadır.

Hamilelikte Güneşten Korunmanın Önemi

Mutluluk “MASKELENMESİN”

Gebelik maskesi hamilelikle doğrudan ilişkili, ciltte maske şeklinde lekelenme ile kendini gösteren bir cilt sorunudur. Tıp diliyle bu soruna melazma da denilmektedir. Hamile kadınların %45-75’nde melazma ve %90’ında hiperpigmentasyon (lekeler) gelişmektedir.

Hamileliğe bağlı hormonal değişikliklerin yanı sıra güneş, genetik yatkınlık, doğum kontrol haplarının kullanımı da melazma oluşma riskini artırmaktadır.

Hamilelikte Güneşten Korunmanın Önemi

Güneşin zararlı ultraviyole ışınları, melazma gelişiminde en önemli role sahiptir.  Melazma özellikle yüz bölgesi başta olmak üzere, boyun, önkol gibi güneşe maruz kalan bölgeleri daha çok etkilemektedir.  Melazma tedaviye dirençli ve yineleyici özellikleri nedeniyle de tedavisi güç bir leke sorunudur.

Bu nedenle hamilelik sürecinde gebelik maskesi oluşumunu önlemek amacıyla güneş koruyucu kullanımı önemle tavsiye edilmektedir. Sadece UVB ışınlarını değil, ayrıca UVA ışınlarını bloke eden geniş spektrumlu güneş koruyucular kullanılmalıdır. Kullanılan güneş koruyucunun gebelere uygun olmasına da özellikle dikkat edilmesi gerekir.   

Dikkat edilmesi gereken diğer çok önemli konu; güneş koruyucunun sadece güneşe çıkarken değil, evdeyken, yağmur ya da kar yağarken yani her mevsim düzenli olarak kullanılması gerekliliğidir. Düşünülenin aksine güneşin zararlı ışınları sadece pırıl pırıl güneşli havalarda değil, bulutlu ve kapalı havalarda da kendisini göstermektedir.

Sonuç olarak mutlu ve cilt lekelerinin gölge düşürmediği bir hamilelik dönemi için güneş koruyucunuzu yanınızdan ayırmayın.