Hirsutizm (Aşırı Kıllanma) Tedavisinde Çaresiz Değilsiniz!

Her kadının vücudunda belirli bir miktarda kıl olması oldukça doğal. Bu kıllarla mücadele etmek de çoğu kadının günlük hayatının bir parçası. Ancak bazı hormonal rahatsızlıklar nedeniyle bu kılların yoğunluğu artış gösterebiliyor. Kadınlarda normalde kıl bulunmayan üst dudak, alt çene, göğüs, göbek, sırt, kuyruk sokumu, üst kol ve uylukta sert, koyu renkli ve kalın kılların artışına hirsutism adı veriliyor. Üstelik oldukça sinir bozucu bu sorunu yaşayan kadınların sayısı hiç de az değil. Bu yazımızda hirsutizmi, nedenlerini ve nasıl bundan sonsuza kadar kurtulacağınızı detaylıca anlatacağız.

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) ne demek?

Hirsutizm kadınlarda yüz, göğüs ve sırt gibi bölgelerde erkeklerdekine benzer, koyu renkli ve kalın kılların aşırı büyümesine neden olan bir durumdur. Genellikle başta testosteron olmak üzere aşırı miktarda üretilen erkeklik hormonlarından (androjenler) kaynaklanır.

Hirsutizm (aşırı tüylenme) hastalığının görülme sıklığı hiç de az değil. Yayınlanan bilimsel makalelerde bu rahatsızlığın kadınların %10’unda görüldüğü belirtiliyor.

Özellikle yüz, göğüs, sırt, kol ve bacak gibi bölgelerde görülen bu kıllar kadınlar için bir kâbusa dönüşebiliyor.

Hirsutizm (Aşırı Kıllanma) Tedavisinde Çaresiz Değilsiniz!

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) nedenleri nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi aşırı kıllanma hormonal rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu yüzden vücudunuzda aşırı kıllanma olduğunu düşünüyorsanız bu durumun başka bir rahatsızlığın belirtisi olduğunu unutmamalısınız. En kısa sürede uzman bir doktora başvurarak vücudunuzdaki aşırı kıllanmanın gerçek nedenini öğrenebilirsiniz.

Aşırı kıllanmaya neden olabilecek rahatsızlıklar:

 • Böbreküstü bezi hastalıkları gibi erkeklik hormonunun fazla salgılanmasına neden olan hastalıklar,
 • Yumurtalık tümörü veya kistleri,
 • Tiroit hastalıkları sonucu östrojen hormonunda yaşanan dengesizlikler,
 • Hipofiz bezi hastalıkları,
 • Polikistik over sendromu (PKOS),
 • Kullanılan ilaçlar,
 • Diğer nedenler (hamilelik, menopoz),
 • Doğumsal olmayan adrenal hiperplazidir.

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) belirtileri nelerdir?

Aşırı kıllanma önemsenmesi gereken fiziksel rahatsızlıkların habercisi olabilir. Hirsutizm normalde kıl bulunmayan yüz, göğüs, sırt, iç uyluk, alt karın gibi bölgelerde görülür. İleri düzey erkeklik hormonu artışı mevcutsa virilizasyon adı verilen başka belirtiler de gelişebilir. Bunlar;

 • Akne,
 • Erkek tipi saç dökülmesi,
 • Seste kalınlaşma,
 • Kas kütlesinde artıştır.

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) tanısı nasıl konur?

Altta yatan sebebin anlaşılması erken tanı ve tedavi için çok önemlidir. Tanıda öncelikle erkek tipi aşırı kıllanma görülen 9 ana bölge (üst dudak, çene, göğüs, göbek üstü, göbek altı, üst kol, uyluk, sırt ve bel) değerlendirilmektedir. Her bölge, terminal (kalın) kıl büyüme oranına göre 0’dan 4’e kadar puanlandırılarak toplam skor hesaplanmaktadır. Skoru 8’in üzerinde olan vakalar Hirsutizm olarak kabul edilmektedir. Değerlendirmenin mutlaka konuyla ilgilenen tecrübeli hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte, muayeneden önce en az üç ay lazer ya da elektroliz yapılmamış olması, en az dört hafta epilasyon, ağda ve en az beş gün de tıraşlama yapılmamış olması gerekmektedir.

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) nasıl tedavi edilir?

Hirsutizm tedavisinde; epilasyon, traş, ağda, lazer, elektroliz gibi kişisel bakım yöntemleri yanı sıra ilaçlar kullanılır.

Bu ilaçlardan biri de şimdiye dek Türkiye’de olmayan, ancak kısa süre önce Türkiye’de de kullanıma sunulan eflornitin içeren Eflorin kremdir. Eflorin Krem’den yazının ilerleyen bölümlerinde detaylıca bahsedeceğiz.

Tedavide kullanılan oral ilaçlar ise doğum kontrol haplarını ve anti-adrojen içeren ilaçları içermektedir. Bu ilaçların etkili olabilmesi için en az 6 ay kullanılması gerekir.

Hirsutizm (Aşırı Tüylenme) Tedavisi İlaçları

Aşırı kıllanma tedavisinde hekimler elbetteki öncelikle bu durumunda altında yatan sebepleri araştırıp bunlara yönelik tedaviler gerçekleştiriyor ilk aşamada. Bu yüzden neden kaynaklı tedavide kullanılan ilaçlar değişiyor.

Ancak bu konuyu sadece aşırı kıllanma ve tüylenme olarak ele alırsak kıllardan kurtulmanın iki yönteminden bahsedebiliriz.

Eflornitin Krem: Bu kremin yurtdışındaki adı Vaniqa Krem. Eflorin Krem’in olmadığı dönemlerde birçok kullanıcı Vaniqa Krem olarak yurtdışından ciddi maliyetlerle bu ürünü temin etmekteydi. Artık Eflorin Krem ile aşırı kıllanma sorunu yaşayan her hasta bu ürüne eczanelerden kolayca ulaşabiliyor.

Eflorin Krem tüylerden temizlenen bölgeye sürülüyor ve sürülen bölgede tüylerin çıkmasını oldukça geciktiriyor, ilaç prospektüsünde böyle bir etkiden bahsedilmese de kullanıcı yorumları düzenli kullanımda da tüylerin incelip yok olmasını bile sağlayabildiğini belirtiyor. Lazer epilasyonun krem hali gibi düşünebiliriz.

Lazer Epilasyon: Birçoğumuzun bildiği üzere lazer kıl köklerine harabiyet vererek tüylerin yine daha geç uzamasını sağlıyor, seanslar ilerledikçe tüyler incelip, yok olmaya başlıyor.

Hirsutizmli kişilerde ise lazer tedavi süreçleri oldukça uzun sürebiliyor bu yüzden hem eflornitin krem hem de lazer tedavisinin bir arada sürdürülmesi çok daha etkili bir seçenek olarak değerlendiriliyor.

Eflorin Krem ile aşırı kıllanmanın etkilerini azaltmak mümkün mü?

Aşırı kıllanmayla mücadele oldukça zahmetli bir süreç. Diğer bir yandan bazı yöntemler kısa vadede çözüm sunsalar bile uzun vadede sorunun daha da kötüleşmesine neden olabiliyorlar.

Eflornitin etken maddesine sahip Eflorin Krem, aşırı kıllanma sorununa etkili ve bilimsel bir çözüm arayanlar için değerlendirilmesi gereken en iyi seçeneklerden biri. Eflorin kremin, kıl uzamasını sağlayan enzimleri baskılayarak bu kılların uzama sürecini geciktirici etkiye sahip olduğu, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. 4 ile 8 hafta içinde, Eflorin krem kullanımı sonucunda istenmeyen tüyler inceliyor ve daha az belirgin hale geliyor Günde iki kez sürekli kullanım sonucu etkisini 4-8 hafta içinde göstermeye başlıyor ve etkinin devam etmesi için sürekli kullanımı öneriliyor.

Eflorin %13.9 Krem sadece eczanelerde satılıyor, çünkü bu krem kozmetik bir ürün değil, ilaç olan tedavi edici ürünlerden.

Kıllanma sorunu yaşıyorsanız ve doğal olarak bu durum kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa Eflorin Krem ile bu sorunun etkilerini azaltarak aynaya daha mutlu bir şekilde bakmanız mümkün. 

Bu arada bu konuda uzman hekime ve eczacınıza danışmayı sakın unutmayın.