Uzaktan Sağlık Hizmeti “USH” nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemiyle birlikte hayatımıza giren uzaktan sağlık hizmeti hakkında bilgi verdi. Biz de kısa adı “USH” olan “Uzaktan Sağlık Hizmeti”ni araştırdık. Merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizler için derledik. İşte konu ile ilgili detaylar…;

Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğe göre uzaktan sağlık hizmeti sunan ve sunmak isteyen sağlık tesislerinin uyması gereken kurallar belirlendi.

Bu uygulamanın hayata geçmesindeki en büyük amaç, zaman kaybının önlenmesi ve hastanelerde oluşan yoğunluğun önüne geçilmesidir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu ile ilgili şu açıklamalara yer verdi;

“Bakanlığımız, sağlık kurumunda hasta olarak bizzat bulunmadan, çağdaş bilişim teknolojileri kullanarak sağlık hizmeti almanın kurallarını belirledi. Uygulama zaman kaybını önleyecek.”

Uzaktan sağlık hizmetinin, sadece gerekli bilişim teknoloji alt yapısına sahip, Bakanlıkça ruhsatlı sağlık kuruluşlar tarafından sunulabileceğini belirten sağlık bakanı “Uzaktan sağlık hizmeti gereklerini yerine getirmek koşuluyla, artık hastalara e-reçete yazmak, rapor vermek mümkün olacak. USH hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

USH NEDİR?

Uzaktan Sağlık Hizmeti (USH), faaliyet izni almış olan sağlık tesislerinde, sağlık meslek mensubunun, sağlık hizmeti talep eden kişiye veya diğer sağlık meslek mensubuna sunduğu sağlık hizmetidir.

Bu kapsamda, uzaktan sağlık hizmeti almayı isteyen kişi, hizmetin elverdiği ölçüde muayene edilebilecek. Kişinin tıbbi gözlem, izlem ve takibi ile değerlendirmesi yapılabilecek, teşhis edilmiş hastalıkları kontrol edilebilecek ve kişiye tıbbi danışmanlık verilebilecek.

Ayrıca Uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi almış sağlık tesislerince, ilgili mevzuat çerçevesinde uluslararası sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında uzaktan sağlık hizmeti verilebilecek.