Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolunu mu Arıyorsunuz ?

Halk arasında “cilt lekesi” olarak bilinen hiperpigmentasyon genellikle zararsız bir sağlık problemi olsa da kişinin kozmetik görünüşünü bozduğu için oldukça can sıkıcıdır. Bu yazımızda cilt lekelerinin nasıl ve neden oluştuğuna ve cilt lekelerinden kurtulmak için tercih edebileceğiniz çözüm yollarına değineceğiz.

Cilt Lekesi (Hiperpigmentasyon) Nedir?

Yukarıda da tanımlandığı şekilde halk arasında “cilt lekesi” olarak adlandırılan hiperpigmentasyon, derinin bazı bölgelerinde koyulaşmayı ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Ciltte oluşan lekelerin büyüklüğü ve derinliği değişken olabilir ve bu lekeler vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir.

Hiperpigmentasyon; Güneşin zararlı ( UV ) ışınları, kimyasal maddeler, deri bütünlüğünü bozan işlemler gibi dışarıdan gelen uyaranların, deri altındaki renk (pigment) üretiminden sorumlu hücreleri gereğinden fazla (aşırı) uyarması ile ortaya çıkmaktadır. Bölgesel olarak aşırı pigment üretimi de ciltte lekelerin oluşmasına neden olmaktadır.

Cilt Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Hiperpigmentasyon tedavisi ciltteki lekenin yapısı, derinliği ve oluşum zamanına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu tedavi uzun ve zorlu bir sürece dönüşebilir. Tedavinin etkisini maksimum düzeye çıkarmak için kombine tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Hiperpigmentasyon tedavisi üç aşamadan oluşur:

1- Lekeli hücrelerin deriden uzaklaştırılması: Görünür haldeki lekeler kişileri ruhsal olarak da olumsuz etkilediği için tedavideki öncelikli amaç görünür halde bulunan lekeli yapıların ciltten uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Bu amaçla hekimler farklı uygulamalar ya da ürünler kullanırlar ve var olan lekelerin deriden uzaklaşması sağlanır. Peeling ve lazer uygulamaları, dermabrazyon (lekeli cilt bölgesinin mekanik işlemlerle soyulması), PRP, mezoterapi, kriyoterapi ve topikal soyucu ürünlerle lekeli hücreler temizlenir. 

2- Leke oluşumunun önlenmesi: Lekeli hücrelerin temizlenmesinde her ne kadar görünür haldeki lekeli yapılar ciltten uzaklaştırılsa da kalıcı bir çözüm için sorunun temeline inilir ve leke oluşumuna neden olan sebepler ortadan kaldırılır.

3- Güneşin zararlı etkilerinden korunma: Leke oluşumuna sebep olan dış uyaranlardan en önemlisi güneş kaynaklı UV (ultraviyole) ışınlarıdır. Yeni lekelerin oluşmaması için sadece güneşli günlerde değil, her hava koşulunda güneşten iyi korunmak gerekir. Özellikle leke tedavisi sırasında tedavi sürecini de destekleyecek etken maddeleri içeren güneş koruyucuları tercih edilmelidir.

Cilt Lekesi Tedavisinde Neler Kullanılır?

Bu aşamada hekimler özellikle renk açıcı ürünleri kullanırlar. Bu basamaktaki en önemli amaç, aşırı pigment (renk maddesi) üretiminde görev alan enzimi baskılamaktır. Bu anlamda kullanılan en önemli renk açıcı içerikler hidrokinon, kojik asit, arbutin, glabridindir. Bu içerikler bazen tek tek, bazen kombine şeklinde uygulanabilir. Renk açıcı maddeler aşırı renk üretiminin durdurulması gibi önemli göreve sahiptirler.

Hidrokinon;
 • Güçlü renk açıcı etkisi ile tedavide en çok tercih edilen üründür.
 • Yan etki riski yüksektir.
Glabridin (Likoris ekstresi-Meyan Kökü Ekstresi);
 • Aşırı renk maddesi (melanin) üretimini baskılar.
Kojik Asit;
 • Hidrokinondan sonra en çok tercih edilen enzim baskılayıcı maddedir.
Alfa-Arbutin;
 • Hidrokinon türevidir. Ancak onun gibi yan etkileri yoktur.
 • Renk hücrelerinin aşırı çalışmasını normale döndürür.
Lavanta Yağı (Lavandula angustifolia Oil);
 • Pigmentli bölgedeki renk maddesi içeriğini azaltır.
Saccharomyces Pineapple Fruit Sucrose Ferment Filtrate;
 • Renk üretimini aktive eden enzimi baskılar.

Sitrik Asit;

 • Renk üretimini aktive eden enzimi baskılar.

Mentha piperita (nane) Yağı;

 • Renk üretimini aktive eden enzimi baskılar
Askorbil Tetraisopalmitat;
 •  C vitaminidir.
 • Anti-oksidan olarak görev yapar.

Morinda citrofolia(Noni);

 • UV ışınlarına karşı koruma sağlar.
 • Yüksek anti-oksidan etki gösterir.

Traneksamik Asit;

 • Deri hücrelerinde UV kaynaklı üretilen plazmin sentezini baskılayarak aşırı renk üretimini azaltır.
 • Hiperpigmentasyonda etkilidir.
Niasinamid;
 • Leke oluşumunu engeller.
 • Deri renginin normal haline dönmesine yardımcı olur.

Güneşten Korunma

Lekelerin oluşum ve ilerlemesinde güneş çok önemli bir faktör olduğu için leke tedavisi süresince her şeyden önce güneşin UV ışınlarından çok iyi korunmak gerekiyor. Unutulmaması gereken nokta ise UV ışınları sadece güneşli mevsimlerde değil, bulutlu ve karlı havalarda dahi zararlı etkilerini göstermektedir. Var olan lekelerin ilerlememesi ve yeni lekelerin oluşmaması için her dönemde (4 mevsim) güneşten korunmanın gerekliliği dikkate alınmalıdır. Özellikle leke tedavisi sırasında kullanılan güneş koruyucuların içeriğinin de tedaviye destek etken madde içeriğinin olması hem hastanın tedaviye uyumunu artırırken hem de tedavinin başarısını da artırır.

Bu aşamada örnek verilecek olursa Solante Pigmenta SPF 50+ Losyon üst düzey güneşten koruyucu etkisinin yanı sıra içeriğindeki özel aktif maddeler ile ciltte düzensiz pigmentasyon oluşumunu da önler.

Depigmenta Krem Cilt Lekeleriyle Olan Mücadelenizde Size Yardımcı

Depigmenta Krem cilt lekesi (hiperpigmentasyon) sorunuyla mücadelenizde yanınızda olacak en etkin çözümlerden biridir.

Kojik asit, Glabridin, Alfa-Arbutin, Askorbil tetraisopalmitat, Niasinamid, Traneksamik asit, Sitrik asit, Lavanta yağı, Morinda Citrofolia, Saccharomyces Pineapple Fruit Sucrose Ferment Filtrate, Mentha Piperita yağı içerikleri ile leke oluşum mekanizmasındaki her yola ayrı ayrı etki ediyor ve lekeye giden her yolu tek başına kapatıyor. Böylece Hiperpigmentasyonun her aşamasında etki gösteriyor.

Leke oluşum mekanizmasını çok iyi analiz ederek, bu mekanizmayı her basamağında durdurmayı başaran zengin içeriği ile Depigmenta Krem, Dermatologların ilgisini çeken ve tedavide ki yerini kısa sürede güçlendiren bir ürün olmayı şimdiden başardı.

Siz de cilt lekeleri nedeniyle rahatsızlık yaşıyorsanız hekiminize ve eczacınıza danışarak bu güçlü seçenekle tanışabilir ve cilt lekelerinizle vedalaşabilirsiniz.

Cilt Lekelerinden Kurtulmanın Yolunu mu Arıyorsunuz ?