İpuçları: Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık saçlar her zaman daha fazla dikkat çeker. Gözler iri ya da sık buklelerin üzerindedir her zaman. Fakat kıvırcık saç bakımı biraz daha fazla özen gerektirir. Kuru, kalın ve kıvırcık saçlılar zaman zaman durumlarından yakınırlar ama sağlıklı saçlara sahip olanların özgüveni diğerlerinden çok daha fazladır. Hacimli, hareketli ve parlak kıvırcıklar başlı başına özel bir tarzı yansıtır. Bozulmayan, sağlıklı saçlar için kıvırcık saç bakımı ipuçlarına göz atalım, doğru ürünler ve doğru bakımla harikalar yaratalım.

kıvırcık saç bakımı

Şampuan Seçimi

Şampuanınızın içeriğini inceleyerek kıvırcık saç bakımı için ilk adımı atın. Sülfat, alkol ve paraben içermeyen, dolayısıyla zehirli kimyasallar barındırmayan şampuanları tercih edin. Sülfat köpürtür,  paraben ise şampuanların raf ömrünü uzatan koruyuculardır ve bunlar saçlara zarar verir. Evde fazla köpüren bir şampuanınız varsa suyla seyreltebilirsiniz. Bu işlemi saç kreminiz için de yapabilirsiniz.

Kıvırcık saçlar diğer saç cinslerine oranla daha çabuk kurur. Gereğinden fazla miktarda şampuanla aşırı köpürtmek kıvırcık saç bakımı için kaçınılması gereken bir uygulamadır. Saç maskesi ya da bakım kremleri kullanmak da kıvırcık saç bakımı için önemli bir nokta.

Taramak ya da Fırçalamak

Özellikle kırılmaya eğilimli kıvırcık saçların fırçalanmaması gerekir. Şampuanlamadan önce çok geniş dişli bir tarakla saçlarınızı açarsanız sonrasındaki işlemlerin etki gücünü artırmış olursunuz. Diğer işlemleri de parmaklarınızı saçlarınızın arasından geçirerek yapabilirsiniz.

Şekillendirme

Yüksek sıcaklık kıvırcık saç bakımı için önerilmez. Buklelerinizin doğal dokusunu ve canlılığını kaybetmesini istemiyorsanız bu işlemi sıklıkla yapmayın. Isı ile şekillendirme işlemi yapmanız gerekiyorsa mutlaka ısı koruyucu sprey kullanmaya özen gösterin. Doğal güzel buklelerinizi korumak için ısıyı orta dereceye ayarlayın.

Su Sıcaklığı ve Kesim

Sıcak su saç derinizdeki ve saçınızdaki doğal yağı veya sebumu çıkarır. Bunun yanı sıra saç tellerini kıvrılmaya ve kırılmaya eğilimli hale getirir. Soğuk ya da çok sıcak olmayan suyla yıkamak en sağlıklı yoldur. Kıvırcık saç bakımı için kırık uçları temizlemek de iyi bir yöntemdir. Saçınızı ayda ya da iki ayda bir düzeltmek canlılığını korumasını sağlar.

Gece Toplaması

Gece yatarken saçlarınızı başınızın üstünde topuz haline getirin ya da gevşek bir atkuyruğu yapın. Toplamaktaki amaç saçınızla yastığın sürtünmesini en aza indirmek. Sürtünmenin etkisini azaltmak için saten yastık kılıfları da kullanabilirsiniz.

Doğal Maskeler

4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta, 1 yemek kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı mayonezden bir maske yapın ve saçınıza uygulayın. Saçınızın yoğunluğuna göre miktarı ayarlayabilirsiniz. 30 dakika maskeyi bekletin ve hafif bir şampuanla durulayın. Yumurta saçınıza protein desteği verecek, mayonez kuru buklelere nem ve parlaklık kazandıracaktır.

Olgun bir avokadoyu bir çorba kaşığı bal ve iki yemek kaşığı zeytinyağı ile ezerek de bir maske elde edebilirsiniz. Bu maskelerin yanı sıra argan, hindistancevizi yağı, zeytinyağı, hintyağı ve jojoba yağının da saç bakımı için harika bir seçenek olduğunu unutmayın.