Saçlarınız da Yaşlanır!

Yaşlanma sadece ciltte gerçekleşmiyor. Çok azımız saçlarımızın da yaşlandığını biliyoruz ve bu olumsuz gelişme yaşımızla birlikte ortaya çıkmayabiliyor. Peki, sizin saçınız genç mi? Saç dökülmesini engeller, saç kalitenizi artırabilirseniz bu soruya olumlu bir cevap verebilirsiniz. Saçlarınız henüz yaşınız ilerlememiş olmasına rağmen dökülüyorsa bu durumun kontrolden çıkma ihtimali çok yüksek demektir. Saçınızın yaşlanmadan ve dökülmeden önce geçtiği farklı aşamalar var, gelin önce onlara bakalım. Ardından saçlarınızın daha genç görünmesi için neler yapabileceğinizi hatırlayalım.

Anajen Katajen Telojen ve Ekzojen Faz

Saçınızın hızla uzadığı aktif aşamaya anajen faz adı veriliyor. Saç köklerinizin aktif olduğu, saç tellerinizin tüm besinleri aldığı bu aşamayı uzatmak, saç kalitenizin devamlılığı açısından çok önemli. Saç tellerinin kafa derisinden uzaklaşmaya başladığı, kırılmaya ve çekilmeye eğilimli olduğu katajen faz aşaması ise oldukça kısa.

Telojen fazda saç uzaması duruyor. Bu dönem, yeni saçların çıkması için bir fırsat aşaması olarak da biliniyor. Ekzojen de saçınızın düştüğü zaman anlamına geliyor. Yeni saç tellerinin uzaması için yer açılması gerek ve bu nedenle saçların dökülmesi gayet normal. Endişe verici olan şey, dökülmenin aşırı olması ve saç derinizde hafif lekelerin oluşmaya başlaması.

Saç Döngüsünü Ne Bozabilir?

Kaybedilen saç çıkandan fazla olduğunda endişeler de artar. Bu aşamada kellik, en korkulan sonuçlardan biri olarak bilinir. DHT, saç köklerini etkileyebilen, kadınlarda ve erkeklerde kelliğe neden olabilen bir hormon. Saçın uzamasının durması ve dökülmeye başlamasında etkili olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

DHT’nin saç köklerini tıkamasını önlemek için meyve, sebze, tohumlar, yemişler ve protein dengesini korumakla işe başlayabilirsiniz. Her gün en az 2 litre su içmek de süreci kolaylaştıracaktır. Sürekli yapılan egzersizlerin ve saç derisine uygulanan masajın da etkili olduğu biliniyor. Saçınız için ağır kimyasal içermeyen ürünler kullanmak, doğal yağların mucizelerinden faydalanmak da çözümler arasında. Hindistancevizi, argan, jojoba, badem, zeytin, üzüm çekirdeği, lavanta ve susam yağı bu doğal ve etkili çözümler arasında.

Saçlarınız da Yaşlanır!

Saçlar Nasıl Daha Çok Uzar?

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak kafa derisini daha sık uyarmanızı öneririz. Saçlarınız uzadıkça daha fazla bakıma ihtiyacı olacaktır. Daha uzun saç, aldığınız besinlerin saç derisinden uçlara ulaşmasını da bir parça geciktirecektir. Saç uçlarının bölünmesinin nedeni de budur. Saçlarınızı belirli aralıklarda düzelttirmek bu nedenle oldukça faydalı. Ölü ve kırık uçlardan arınmış saçlar daha dolgun ve sağlıklı görünür.

Saçlar Nasıl Korunur?

Yatarken ya da rüzgârlı bir günde saçlarınızı gevşek bir topuz haline getirin. Sürtünmeyi azaltmak için pamuklu değil saten türü, kaygan yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Kimyasal malzemelerden ve fast food’dan uzak durmayı da ihmal etmeyin.