Egzersizden Hoşlanmayanlar İçin Alternatif Egzersiz Önerileri

Karantina olsun, olmasın, spor konusunda hissiyatınız nedir? Alternatif egzersiz önerileri duymak ister misiniz? Spor yapmak, hareket etmek ve bedenimize iyi bakmak özellikle şu günlerde çok önemli ama herkes spor yapmaktan hoşlanmayabilir. Hatta hoşlansa bile vakti olmayabilir, çocuklar evden çalışma derken fırsat bulamayabilir. Peki spor yapmak için ve bedenimizi hareket ettirmek için yapılabilecek tek şey ağırlık kaldırmak, koşmak ya da yogadan mı ibaret? Cevap aşağıda…

Keyifli Hareket Etmek

Spor yapmak aslında vücudun esnekliğini kondisyonunu ve kaslarını geliştirmek için yapılan ve yoğunluğu giderek artan hareket serilerinden ibaret aslına bakarsanız. Bunu yapmanın birçok yolu var. Size ve karakterinize uyan ve en çok keyif alacağınız egzersize karar verebilirsiniz. Sosyal bir yapınız varsa dans etmek, Zoom üzerinden toplu yoga derslerine katılmak hem hareket etmek hem sosyalleşmek için bir fırsat olabilir mesela. Evden çıkamıyorsanız çocuklarınızla ve tüm aile egzersiz zamanı organize edebilirsiniz, ya da köpeğinizle beraber koşabilirsiniz. Buradaki ana fikir size keyif veren şeyleri egzersiz haline getirmek veya keyif veren insanlarla beraber yapmak. Bu yolla bir sonraki seferi iple çekecek ve spor yapıyormuş gibi hissetmeyeceksiniz bile

Tek Kişilik Alternatifler

Sosyal bir insan değilseniz ve tek başınıza hareket etmekten hoşlanıyorsanız paten, kaykay, bisiklet, doğa yürüyüşü, bahçede çalışmak, tai chi, stretching, dans etmek, amuda kalkma çalışması, ip atlama gibi o kadar çok alternatif bulabilirsiniz ki, saymakla bitiremeyiz. Köpeğiniz varsa onu normalde çıkardığınızdan daha uzun bir yürüyüşe çıkarmak, hatta onunla beraber koşmak veya tepelere tırmanmak size hiç ummadığınız kadar sıkı bir kondisyon kazandırabilir mesela. Önemli olan sizin sevdiğiniz ve hayatınıza uygun bir yöntemi bulup onda karar kılmanız.

Sanal Alternatifler

Oyun konsolları ve onların sanal spor yapmaya olanak sağlayan versiyonları ile hem eğlenebilir hem forma girebilirsiniz. Mesela Nintendo Wii ya da Xbox Kinect gibi alternatiflerle evinizden çıkmadan kayak yapmaktan tenis oynamaya, ok atmaktan dans ederek terlemeye kadar bir sürü alternatif mümkün. Hem evde oyun konsolu olduğunda sadece sizin değil ailenin diğer bireylerinin de eğlenmesi mümkün. Eğer ağırlık kaldırmaktan hiç hoşlanmıyorsanız evde partnerinizle veya arkadaşlarınızla tenis maçı yaparak da aynı enerjiyi harcayabilirsiniz.

Egzersizden Hoşlanmayanlar İçin Alternatif Egzersiz Önerileri

Bisiklet, Maraton, Yüzme ve Diğerleri

Büyük şehirlerde yaşamıyorsanız veya yakınızda bisiklet parkuru varsa sizin için harika bir fırsat olabilir. En çok kas grubunu çalıştıran egzersizlerden biridir, günde 15-20 dakika bile yeterli olacaktır. Aynı şekilde koşabileceğiniz bir alan varsa sadece koşarak bile ciddi ölçüde forma girebilirsiniz. İlgilendiğiniz bir sosyal toplum kuruluşu veya özel bir konuda bağış toplamak için koşabilirsiniz mesela. Böylece her gün kendiniz için olmasa bile kanser hastaları için para toplamak veya çocukların eğitimi için koşmak bambaşka bir motivasyon kaynağı yaratabilir. Eğer yazlığınız varsa biraz daha uzun süreler suda kalıp bol bol yüzebilirsiniz. Hem ciddi ölçüde kalori harcayabilir hem forma girebilir hem de kalbinizi ve kaslarınızı hızla güçlendirebilirsiniz.

Bunlara ek olarak tempolu yürüyüş, apartmanın içinde merdivenleri günde 10 kere inip çıkmak gibi egzersizleri siz kendiniz üretebilirsiniz. Çocukluğunuzdaki gibi bir hulahop alabilirsiniz, sevdiğiniz parçalarla Spotify’da liste yapıp 1 saat dans edebilir ve spinning sınıfındaki kadar enerji harcayabilirsiniz. Yeter ki keyfinizi yerine getiren egzersiz hangisi ise onu bulup her gün yapacak motivasyonu yaratın.

Internet Egzersizleri

Son olarak şunu eklemekte fayda var. Özellikle karantina süreci sonrası birçok ders online platformlara kaydı. Her denemek istediğiniz ama hiç fırsatınız olmayan herseye deneyin ve en çok hangisini sevdiğinizi keşfedin. Mesela Hatha Yoga size ilgi çekici gelmemiş olabilir ama Kundalini yoga hoşunuza gidebilir. Spor salonunda çekinmiş ve Zumba sınıfına girmemiş olabilirsiniz ama evinizin konforunda Zumba denemek hoşunuza gidebilir. Örnekleri siz kendinize göre çoğaltın ve denemek istediğiniz ne varsa bir kere şans verin. Bakarsınız hayalinizdeki sporu böylece keşfedersiniz.