Cinsel Yolla Bulaşabilecek Hastalıkları Tanıyalım

“Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” yani CYBH bir kişiden diğerine cinsel temas yoluyla geçen hastalıklara verilen genel isimdir. Bu hastalıkların sebebi virüsler, bakteriler veya parazitler olabilir. Vajinal, anal veya oral yolla bulaşan 30’dan fazla virüs, bakteri veya parazit olduğunu biliyoruz. Bunlardan özellikle 8 tanesi çok yaygın görülmektedir. Bazılarının tedavisi sadece bir antibiyotik almak kadar basitken, bazıları ömür boyu peşinizi bırakmaz.

Kimleri Etkiler?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) çoğunlukla hem kadını hem erkeği etkiler ama özellikle hamile kadınlarda annedeki hastalığın bebeğe geçmesi riskinden dolayı kadınlardaki sonuçları daha yıkıcı ve hatta kimi zaman bebekler için ölümcül olabilir.

Antibiyotikler, bakteri ve parazit kaynaklı hastalıkları tedavi edebilir ama HIV gibi virüs kaynaklı olanların tedavisi ne yazık ki mümkün değildir. Bu tarz hastalıklar sadece ilaçlarla kontrol altına alınır ve semptomları yok edilir ama hayat boyu vücutta kalır, bu sebeple cinsel ilişki esnasında korunmak bazen ölüm-kalım anlamına gelir.

Cinsel Yolla Bulaşabilecek Hastalıkları Tanıyalım

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hangileridir?

En sık görülen 8 hastalığa göz attığımızda görürüz ki bunların dördü tamamen tedavi edilebilirken dördü sadece kontrol altına alınabilir. Tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Sifiliz, bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyazdır. En sık görülen cinsel temasla bulaşan 4 hastalık ise; hepatit B, herpes simplex, HIV (AIDS) ve HPV virüs bazldırı ve ne yazık ki tam olarak tedavi edilemez.  Büyük çoğunluğu korunmasız cinsel ilişki ile partnere bulaşan bu hastalıklar; enjeksiyon, kan ve kan ürünleri transfüzyonu ile bulaşabilir ya da hastalığı taşıyan gebe anneden bebeğe geçebilir.

Sfiliz veya Frengi

Sifiliz: Frengi veya Sifiliz adıyla anılan bu hastalık çok yaygın ve kronik bir rahatsızlıktır. 4 farklı evresi olan bu rahatsızlık erken tanı konulduğunda 2-3 ayda tamamen iyileşirken, geç tanı konduğunda 1-2 yıla kadar tedavisi sürebilmekte ve eğer hiç tedavi edilmezse ne yazık ki hastayı ölüme götürmektedir. 

Belsoğukluğu veya Gonore

Cinsel ilişki sonrası ilk hafta içinde belirtilerini gösterir. İrinli idrar yolu akıntısı ve idrarda yanma gözlenir. İlaçla tam tedavi mümkündür.

Klamidya

Bakteri kaynaklı bir hastalıktır. İdrarda yanma ve sık idrara çıkma, genital bölgede kaşıntı, akıntı, kızarıklık, yara oluşumları gözlenir ve ilaçla tedavi edilebilir. Aşısı bulunmayan bu hastalıktan tek korunma yolu, cinsel ilişki sırasında korunmaktır.

Trikomonias

Daha çok orta yaşta görülen ve parazit kaynaklı bir hastalıktır. Cinsel ilişkiden 1-4 hafta sonra belirtiler idrarda yanma, gerginlik hissi ve sarı, yeşil bol akıntı ile kendini gösterir. Antibiyotiklerle tamamen iyileşir.

Tedavisi Olmayan Cinsel Hastalıklar

Yukarıda belirtilen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara ek olarak çok daha ciddi sonuçları olan ve bir ömür taşıyacağınız hastalıklara da kısaca göz atalım…

HPV (Genital Siğil), HIV (AIDS), HSV (Herpes- Uçuk) ve Hepatit-B hastalıkları virüs temellidir ve bir kere vücuda girdikten sonra sadece semptomlar kontrol altına alınabilir, hastalığın kendisinden tamamen kurtulmak bugünkü tıp olanaklarıyla henüz mümkün değil. Hepatit B ilerlediği zaman karaciğer nakli gerektirirken, HIV ya da AIDS bağışıklık sistemini tamamen yok ederek ölümcül olabilmektedir.

O sebeple tavsiyemiz mutlaka kondom kullanmanız ve düzenli olarak senede en az 1 kere test yaptırmanız olacaktır. Özellikle yeni bir partner/eş/sevgili edindiyseniz ve genital bölgeler başta olmak üzere vücudunuzda hastalık belirtileri gözlemliyorsanız gecikmeden doktora gidin, bu hastalıkların gerçekten şakası yok.

Sağlıklı günler dileriz.