Daha İyi Bir Cinsellik İçin Kendinizle Tanışın!

Herkes cinsellikten aynı şeyi anlamıyor ve aynı beklentilere sahip değil. Seks dürtüsü, arzu ve cinsel uyarılma hakkında düşünmek de kendimizi tanımamızın bir yolu. Çoğu insanın vücudunu tanımaması ve vücudunun isteklerini yeterince anlamaması cinsel sorunlara neden oluyor. Çiftler çoğu zaman nerede sorun olduğunu çözemiyor. Sorular çeşitli ve karmaşık olabiliyor. Neden düşük bir libidoya sahipler, neden kendilerini birer seks bağımlısı olarak görüyorlar ya da neden bu konu özelinde ruh halleri bu kadar inişli çıkışlı?

Sorun Kaçınılmaz Ama Çözümsüz Değil

Okullarda cinsellik eğitimi verilmemesi büyük sorunları zaten kaçınılmaz hale getiriyor. Ebeveynler de çocuklarıyla seks hakkında dürüst, korkusuz konuşmalar yapmıyorlar. Gençler hastalıklardan, gebelikten korunma yöntemleri ve sağlıklı bir seks için uyarıcılar hakkında merak ve kapasiteleri çerçevesinde bilgi alıyorlar. İnternet seks ve beden bilgisi konularında günümüz gençlerine daha fazla olanak sunuyor gibi görünse de bu konuda farklı görüşler de var.

İyi bir cinsel deneyim için öncelikle kişinin kendini bastırmaması gerekiyor. Kendisinde arzu duygusunu uyandıranın ne olduğu konusunda partnerini bilgilendirmesi ve onun yaklaşımını, katılım isteğini anlaması çok önemli. İkinci konu ise keşfe açıklık, dolayısıyla açık fikirlilik. Yine de cinsel etkileşiminin nasıl olduğu ve arzuyu çoğaltan şeylerin neler olduğunu konusu hem basit hem de bir o kadar karmaşık bir konu.

Daha İyi Bir Cinsellik İçin Kendinizle Tanışın!

Bir Bilim Olarak Cinsellik

William H. Masters ve Virginia E. Johnson, cinsel tepkilerin doğası ve cinsel işlev bozuklukları alanlarında devrim niteliğinde bir çalışma başlatmışlardı. 1960’lardan itibaren ortaya çıkardıkları temel eserler bu konudaki araştırmalara öncülük etti. Masters of Sex isimli dizi, bu iki ünlü bilim insanının birbirleriyle olan ilişkileri ve alanda yaptıkları ilginç çalışmalar hakkında bir tür belgesel olarak da izlenebilir. Bu araştırmaların yarattığı büyük farkındalıklardan biri farklı özelliklere sahip olduğumuzdu. Tepkilerimizi ve arzularımızı kişiselliğimiz biçimlendiriyordu. Yıllar içinde beyin fonksiyonlarının cinsel tepkileri, uyarı ve fren sistemini nasıl biçimlendirdiği de araştırmalarda daha geniş bir yer aldı.

Frenler ve Uyarıcılar

Frenler bireysel engellemelerimiz anlamına geliyor. Uyarıcılarsa bedeni anlamak ve keşfe açıklıkla daha tatmin edici bir seks deneyimine yardımcı oluyor. Frenlemeye neden olan dinamikleri anlamak kadar, uyaranları keşfetmek de çok önemli. Öncelikle utanç duvarı yıkıldığında bu keşfin gerçekleştiğini söylemekte fayda var. Düşüncelerinden utanan ve partneriyle paylaşmayan kişi, kendini doğal olarak frenlemiş oluyor.

Bağlamsal, psikolojik ve cinsel uyaranlarımızı bilmek, sağlıklı bir cinsel yaşamı neredeyse garantiliyor. Sesler, kokular, zevkler ve tüm duyularımız bağlamsal uyaranlar olarak tanımlanıyor. Cinselliği hissetmek, talep etmek, rahatlık ve açıklıksa psikolojik uyaranlarımız olarak biliniyor. Cinsellik bilgisi ve özgüven de bir diğer uyaran, bir tür cinsel güç olarak kabul ediliyor. 

Bu Neden Bu Kadar Önemli?

Tüm bu faktörleri anlamak, sizin için neyin işe yaradığını, neye ihtiyacınız olduğunu ve bunu partnerinize nasıl aktaracağınızı keşfetmek için çok önemli. Uyarıcılarınız partnerinizden çok farklı olabilir. Herkes kendi ihtiyaçlarıyla ilgili olarak dürüst olursa, cinsellik üzerine düşünmek ve araştırmak için zaman ayırırsa bu konu bir sorun olmaktan tamamen çıkacaktır.